„Prostřednictvím druhého letošního scénického čtení tentokrát představíme švédského dramatika, prozaika a básníka Larse Noréna a jeho dramatickou miniaturu s názvem Tichá hudba," prozrazuje dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Herci čtou

Východočeské divadlo Pardubice již šestou sezónu pořádá INprojekty, jenž divákům předkládají světové novinky dramatických textů realizované formou inscenovaných čtení. Ta se však v mnohém blíží plnohodnotným inscenacím, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce.

Českou premiéru hry o tom, zda se lze vyrovnat s pravděpodobně největší životní ztrátou, připraví mladý režisér Josef Kačmarčík, student druhého ročníku magisterského studia režie činoherního divadla na pražské DAMU.
V inscenaci Tichá hudba vystoupí Petra Janečková, Martina Sikorová, Tomáš Lněnička a Ladislav Špiner.

„Lars Norén  je často přirovnáván k Augustu Strindbergovi, a to protože i pro jeho dramata jsou charakteristické intenzivní konflikty a obnažené emoce. Ve svých posledních hrách, mezi něž patří i Tichá hudba napsaná v roce 2002, podrobuje zkoumání složité mezilidské vztahy zraněných a zraňujících lidí, zabývá se tématem bezčasí a smrti," říká Anna Hlaváčková.

Hra o vztazích

Režisér Josef Kačmarčík je přesvědčen, že hra by měla zaujmout dnešního diváka: „Mezilidské vztahy jsou totiž v současné době často podobně chladné a neosobní jako v Norénových hrách. Myslím si, že je dokonce určitým trendem vztahům nevěřit a raději se do nich úplně nepokládat, aby se člověk vyhnul zklamání. A já mám pocit, že je to nepříjemný fenomén, o kterém by se mělo mluvit".

Po představení na Malé scéně bude následovat tradiční beseda s herci a inscenátory, na níž přislíbil účast i překladatel hry Zbyněk Černík.