Nový český film 10 pravidel jak sbalit holku přijel do pardubického multikina CineStar představit i jeho hlavní hrdina – herec Matouš Ruml, který ztvárnil postavu nesmělého Marka.

Hrajete hlavní postavu filmu 10 pravidel jak sbalit holku. Jak se vám točila tato komedie?

Bylo to moc příjemné natáčení. Pro mě bylo o to hezčí, že jsem měl kolegy rozdělené do  dvou skupin. První tvořili kamarádi, kteří se mnou bydleli v bytě. Druhou byl trojúhelník Kristína Svarinská, Jakub Prachař a já. Takže jsem z dobré nálady šel ještě do lepší. Nebyla to povinnost, ani práce. Rozhodl jsem se si toto natáčení užít a to se povedlo.

Do které skupiny patřil režisér?

S Karlem Janákem jsme sedm let kamarádi a je to neskutečně hravý člověk, což je mi blízké. Zajímavé je, že on mi tu roli nabídl, nemusel jsem se účastnit konkurzu. Byl to od něj trochu risk, protože nemohl vědět, jak roli zvládnu, znal mě jen z divadla. On ale měl odvahu mě obsadit. Já mu za to děkuji.

Stalo se při natáčení něco neočekávaného, co změnilo průběh natáčení nebo děj filmu?
I když jsme se dostali do situace, kdy jsme museli pracovat přesčasy, štáb byl nervózní a my také, Karel Janák náladu udržel. Jediné, co nám nevycházelo, bylo počasí. Dvě scény chtěl Karel natočit jinak. První byla scéna v lomu, kdy jsme potřebovali hezké romantické počasí, ale samozřejmě nám pořád pršelo. Druhá je konečná scéna, která se měla natáčet ve školce, ale počasí nám také nepřálo, a tak jsme ji točili jinde na Kampě. Jste si s Markem podobní nebo vám na schůzkách vše vychází?
Mně se v normálním životě nestává to, co Markovi na plátně. Musím přiznat, že mi to spíš vychází. Pravidly se neřídím a nikdy jsem se neřídil ani hvězdami, jako Marek.

Ve filmu hrajete odborníka přes horoskopy a postavení hvězd. Začalo vás díky tomu hvězdné nebe také zajímat?
Díky natáčení jsem se o hvězdy zajímat musel, ale myslím si, že jsem je úplně nepochopil. Je to dost složité, musí to člověka opravdu zajímat. Marek ve filmu studoval astrofyziku, což  je něco úplně jiného než astrologie. Astrofyziku šel studovat kvůli tatínkovi. V jedné verzi scénáře dokonce bylo, že nechal studia astrofyziky a šel na pedagogickou fakultu.

A co vy a trapné situace na milostných schůzkách?
Moc historek ze schůzek nemám, protože jsem se brzy zamiloval do ženy, kterou jsem si vzal. S tou ale jednu vtipnou historku mám. Jednou za půl roku máme herecké přehrávky, kam se chodí dívat i studenti nižších ročníků. Hráli jsme úryvky z Tetované růže a měli jsme tam živou růži. Já jsem jí chtěl tu růži po přehrávkách dát jako romantické gesto. Když všichni odešli, vzal jsem ji  a ona se objevila ve dveřích. Když jsem ji růži dal, řekla jen, že si přišla pro klíče."

Kateřina Dufková