„Přiznám se, že jsem vždycky trochu koketovala s myšlenkou, že bych si někdy zkusila i činohru, ale nikdy jsem moc nevěřila tomu, že by k tomu skutečně došlo,“ uvedla zpěvačka Monika Absolonová, která se v pardubickém Kulturním domě Hronovická objevila v představení Den na zkoušku v roli potřeštěné Veroniky zoufale hledající životního partnera.

„Činohra mě baví a doufám, že mé herectví občas baví také diváky,“ usmála se Monika Absolonová. „Zkusit se má všechno, takže jsem moc ráda, že jsem tuto nabídku dostala. A opravdu si tuto inscenaci užívám,“ přiznala zpěvačka.
„Tento titul hrajeme už docela dlouho. Pro mě osobně je to příjemná změna. Po velkých muzikálech s velkou výpravou a technikou najednou účinkuji v představení, kde nás je opravdu jen pár,“ sdělila Monika Absolonová.
Ta se pro tuto inscenaci rozhodla také kvůli autorovi Dne na zkoušku, kterým je známý herec Lumír Olšovský. „Je to můj kamarád,“ vysvětlila, proč neváhala ani minutu.

„Mít autora také na jevišti je občas trochu peklo, protože text hry důvěrně zná. Ale když zas Lumír něco pokazí, je výhodou, že mu to můžeme dát pěkně sežrat. Žijící autor na jevišti je rozhodně lepší než žijící autor v hledišti,“ prohlásila zpěvačka, jejímž hereckým partnerem na jevišti je také stálý host Východočeského divadla v Pardubicích, herec Jan Maxián.

„Je příjemné se do Pardubic vracet. Já je mám pochopitelně spojené hlavně s divadlem, kam jsem nastoupil jako host od konce školy a už tu působím strašných let,“ svěřil se. „Každý rok se s ředitelem Východočeského divadla Petrem Dohnalem domluvíme na nějaké spolupráci. Vracím se sem neustále a hraní zde mám spojené s takovým krásným výletem. Člověk sice jezdí na různé zájezdy s různými divadly, ale cesty do Pardubic mi trochu připomínají, jako kdybych jel na chalupu. Protože sám žádnou nemám, tak mi to ty cesty do Pardubic trochu vynahrazují,“ podotkl.

Režisér i maminka

„Vzhledem k tomu, že je zde stálý soubor, je to má divadelní rodina. Pardubické hostování beru jako příjemné zpestření mého divadelního působení. Jde o klasické divadlo se vším, co má mít. Doplňuji si tu to, co nám vždycky na škole říkali, že bychom mohli v divadle dělat. A v Praze se pak vrhám do takových větších srand, jako je třeba teď projekt Kudykam,“ upřesnil Jan Maxián, který v představení Den na zkoušku ztělesňuje druhé já hlavního hrdiny Pavla. Toho ztvárnil herec Radek Valenta.

„Je to rozhodně zajímavá postava. Tím, že je Lumír Olšovský žijící autor a byl přítomen každé zkoušce, tak jsme text ještě přizpůsobovali svému stylu herectví, což bylo moc příjemné. Mít autora přímo na jevišti je někdy zábavné, jindy je to peklo, zvláště když Lumír občas bývá hodně dogmatický a má svá pravidla, která se musejí dodržovat. U něj platí heslo, že maminka a režisér mají vždycky pravdu. Lumíra někdy považuji za oboje,“ žertoval Jan Maxián.