Město nyní usiluje o to, aby se do jeho správy vrátil Mázhaus. Ten má od roku 2004 pronajatý regionální pobočka Unie výtvarných umělců České republiky. Radnice jim chce smlouvu o pronájmu vypovědět ke konci roku 2008.

„V Pardubicích nám chybí důstojné prostory pro charitativní výstavy a podobně. V plné nahotě se to ukázalo při nedávné prodejní výstavě prací dětí z dětského domova v Hrochově Týnci. Tak zvaná galerie na schodech do společenského sálu radnice není důstojná a hlavně je poněkud skrytá očím veřejnosti, což je pro podobné akce přinejmenším nevhodné,“ domnívá se náměstkyně primátora Pardubic Štěpánka Fraňková.

Do Divadla 29?

„Chceme, aby se zde, v prostorách, které ústí na Pernštýnské náměstí a kterými přicházejí svatby k obřadní síni, prezentovalo co nejvíce obyvatel města. Například fotosoutěž, kterou loni vyhlásil Radniční zpravodaj, měla velký ohlas a vzešly z ní nádherné snímky. A ty chceme prezentovat v Mázhausu. Chystáme i výstavu výtvarných prací dětí z pardubických škol,“ naznačuje záměry radnice pro příští rok náměstkyně primátora.
Před mladými umělci podle ní ale město dveře nezavírá.

„Divadlo 29, které se věnuje alternativnímu umění, disponuje výtvarnými prostorami. Myslím, že do tohoto projektu zapadá i činnost výtvarných umělců, kteří dosud vystavovali v Mázhausu. Ale ve městě jsou také jiné prostory, které jistě budou vhodné,“ tvrdí Štěpánka Fraňková.

„Snad budou na městě natolik rozumní a nedají přednost obrázkům dětí ze základních uměleckých škol a amatérů před profesionálními výtvarníky. To je jako kdyby profesionál〜ním hercům či hudebníkům vzali jejich stálé scény,“ přibližuje kurátorka Galerie Mázhaus Saša Prokopová. „Tento prostor bychom ztratili jen velmi neradi. Dlouhých deset trvalo, než se nám ho podařilo získat, a letos, když slavíme páté výročí, najednou slyšíme takové úvahy,“ podivuje se kurátorka.

Jednání s městem

„Žádné oficiální stanovisko od města jsme však dosud neobdrželi. Musíme nejprve zjistit, proč radnice tímto způsobem uvažuje. Považujeme za důležité, aby žijící výtvarníci měli v Pardubicích důstojný stánek pro svou tvorbu. Například Východočeská galerie jej suplovat nemůže, protože její záběr musí být širší než jen současné umění,“ podotýká.

„Naše galerie má navíc závazky, které přesahují do dalších let. Pokud bychom ztratili Mázhaus, asi bychom museli vracet dotace ministerstvu a Evropské unii, což by bylo krajně nepříjemné nejen pro nás, ale byla by to velká ostuda i pro město. Pak už bychom na ně nemuseli dosáhnout nikdy,“ varuje Saša Prokopová.

„Momentálně ani žádné náhradní prostory nemáme,“ přiznává kurátorka galerie, jež vznikla v přízemí renesančního domu na Pernštýnském náměstí vedle historické radnice. Využívá i atria a gotického sklepení – Šatlavu.