„My, co máme hypotéku, musíme napsat alespoň jednu knihu ročně, abychom se uživili," konstatovala hlavní hvězda pátečního knižního veletrhu na pardubickém zámku, známý spisovatel MICHAL VIEWEGH.

„Zhruba půl roku si připravuji téma a druhý půl rok píšu. Když denně zvládnu tři strany, tak se dá román napsat i za tři čtvrtě roku," konstatoval host Zámku plného knih.

„Celý život píšu dopoledne, tak u toho na sklonku života asi už zůstanu. Většinou to je od 8 do 12 hodin, někdy do jedné odpoledne. To je podle mého názoru luxusní pracovní doba. Přesčasy tu a tam mám také, ale jsem sám sobě celkem laskavým šéfem," usmíval se na pardubickém zámku při autorském čtení spojeném s besedou Michal Viewegh.

„Termíny si dávám spíš já než můj nakladatel, který je dnes už bohatší než já. Peníze potřebuji hlavně já," podotkl.

„Kázeň na psaní mám docela slušnou. Píšu už čtvrt století a pořád mě to baví. Jen u běžných činností jsem líný. V odkládání různých úkolů jsem fakt dobrý. Nenávidím například vyřizování e-mailů. Když jich odpovím na třicet, jsem úplně vyřízený. Jak to udělám, přijde mi jich dalších devadesát," posteskl si známý spisovatel. „Kvůli tomu bych chtěl žít v minulém století, dostávat tak dva dopisy týdně a na ně odpovídat," zasnil se.