Mezinárodní festival mladých umělců Mladé pódium, který má v letošním roce podtitul Hudba severu a jihu, byl v úterý 4. září zahájen na třídě Míru chůdovým průvodem v maskách s neobvyklými hudebními nástroji. „Jde o netradiční pozvánku na festival,“ konstatovala Eliška Udatná, mluvčí přehlídky, jež se ve městě perníku koná podruhé.

Letošní ročník slavnostně otevře nejúspěšnější česká účastnice Mezinárodní soutěže Pražské jaro 2007 v oboru lesní roh Jana Řeřichová společně s Komorní filharmonií Pardubice, a to ve čtvrtek od 19.30 hodin v Domě hudby.

Mezinárodní festival talentovaných umělců, který nese název Mladé pódium, v pondělí 10. 9. od patnácti hodin pokračovat v malém sále Domu hudby přednášku olomouckého muzikologa Jiřího Kopeckého Hlas severu, která se soustředí na díla norského skladatele E. H. Griega a finského barda J. Sibelia. „Setkání se skandinávskou hudbou oživí klavírní duo pardubické konzervatoře Kateřina Ochmanová a Martin Smutný, které zahraje Griegovu suitu č. 1 ze scénické hudby ke hře Peer Gynt,“ řekl za pořadatele akce Jiří Kopecký, jenž je zároveň dramaturgem festivalu.

V úterý 11. 9. večer od 19.30 hodin v malém sále Domu hudby Apollon Quartet s mimořádně nadaným houslistou Eduardem Bayerem, který poprvé v Česku zahraje Houslovou sonátu Carla Nielsena a zároveň uvede ve světové premiéře Sonátu pro sólové housle originálního umělce a generálního ředitele Národní galerie v Praze Milana Knížáka. „Program doplní Smyčcové kvartety světoznámých českých mistrů A. Dvořáka a K. Husy,“ uvedl dramaturg festivalu Mladé pódium Jiří Konečný.

Na Mezinárodním festivalu talentovaných umělců, který nese název Mladé pódium, zazní ve středu od patnácti hodin v malém sále Domu hudby již třetí premiéra.

Posluchač hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze a absolvent pardubické konzervatoře Slavomír Hořínka se představí v pořadu Setkání se skladatelem.

„Klavíristé Kateřina Ochmanová a Martin Smutný předvedou jeho skladbu pro dva klavíry Musica notturna, albeggiare,“ konstatoval dramaturg festivalu Mladé pódium Jiří Kopecký.

Mladé pódium míří do finále!

Mezinárodní festival talentovaných umělců, který nese název Mladé pódium, ve čtvrtek 13. 9. dospěje do finiše! Poslední koncert letošního ročníku přehlídky se uskuteční od 19.30 hodin v hudebním sále radnice.

„Nevšední zážitek slibuje vystoupení tenoristy Tomáše Kořínka v Zápisníku zmizelého od Leoše Janáčka. Slavný autor jej psal jako neobvyklý písňový cyklus na pomezí hudebního divadla. Kromě několika čísel s mezzosopránem a ženským sborem se celé drama soustřeďuje na tenorový part Janíčka, jenž pro lásku k cikánce opouští rodinu,“ informoval náš Deník dramaturg festivalu Mladé pódium Jiří Kopecký.