Lidé peníze zřejmě ukryli v obavě z politického dění v průběhu roku 1948. U mincí předpokládali platnost i v dalších letech oproti bankovkám, jejichž stažení z oběhu bylo jednodušší než v případě mincí.

„Nominální hodnota mincí je 5 426 korun československé měny, což při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů,“ vysvětlil historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil. Dnešní hodnota nálezu však netkví ani tak v ceně sběratelské, která je v podstatě zanedbatelná, ale je dokladem zajímavého fenoménu, ke kterému v době krátce po druhé světové válce docházelo.

„Lidé schovávali kovová platidla, u kterých předpokládali platnost i v dalších letech, oproti bankovkám, jejichž stažení z oběhu a následné znehodnocení či změna hodnoty například překolkováním bylo výrazně jednodušší, než v případě mincí,“ prohlásil Nekvapil s tím, že také náchylnost kovových mincí k degradaci je přeci jen nižší než u papírových platidel. V podstatě obdobný nález byl učiněn v rámci archeologického výzkumu na nádvoří Krajského úřadu v Pardubicích v červenci 2004.

Tehdy dřevěná krabice skrývala na 5 000 kusů jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947. I tento depot najdou návštěvníci vystavený v pokladně. „Původ tak velkého množství drobného oběživa ale zůstává záhadou. Stále tak platí naše výzva, že budeme rádi za každou informaci od veřejnosti, která by rozšířila naše poznatky o ukládání mincí v době těsně po druhé světové válce,“ vyzval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Východočeské muzeum je otevřené denně kromě pondělí, a to od 10 do 18 hodin.