Česká hudební senzace posledních měsíců, pardubická swingová kapela Pirate Swing band, bude jednou z hvězd pátého ročníku hudebního festivalu JamRock.

Ten se koná v žamberském areálu Pod Rozálkou od čtvrtka 14. do soboty 16. června.

„Velmi nás těší, že máme tu čest zahrát si na tak prestižní akci, jako je JamRock, navíc ještě v jednom z nejatraktivnějších časů. To se swingovým kapelám skutečně stává málokdy," konstatoval Jiří Ševčík, frontman pardubické skupiny.

Rocky Balboa českého swingu

„Piráti" své umění předvedou na hlavní scéně v pátek 15. června od 21 hodin.

„Ocitli jsme se ve velmi vybrané společnosti. Support, neboli předkapelu, nám bude dělat skupina Support Lesbiens. Po nás přijde na řadu kapela Wanastowi vjecy," usmíval se Jiří Ševčík médii přezdívaný „Rocky Balboa českého swingu".

Jemu a jeho kumpánům se za poměrně krátkou dobu povedla skutečně nevídaná věc.

Po „pirátském" vystoupení na střeše Východočeského divadla v Pardubicích na sebe upozornili ve švýcarském městě Montreux, kde se stali hlavními hvězdami oslav 40 let skupiny Queen a nedožitých 65. narozenin lídra této světoznámé formace Freddieho Mercuryho.

Tato veleúspěšná prezentace je katapultovala na výsluní zájmu domácích i zahraničních médií. Reportáž o pardubické hudební formaci dokonce odvysílala i prestižní americká televize CNN!

Jejich swingové aranže populárních světových melodií zaujaly rovněž legendu tuzemské hudební scény Jiřího Suchého, který si Pirate Swing band pozval do svého kultovního divadla SeMaFor.

Stejný soubor jej doprovázel též při letošním Galavečeru smíchu, jehož záznam odvysílala Česká televize.

Dala by se vyjmenovat celá řada dalších úspěchů, které se „Pirátům" za krátkou dobu jejich existence podařila.

Simpsonovi, ale též Thriller s Erbenem

Přesto tato sympatická formace neusíná na vavřínech a snaží se přicházet stále s něčím novým. A právě novinky v repertoáru kapely zazní i při vystoupení „Pirátů" na žamberském JamRocku.

Návštěvníci se mohou těšit například na hudbu z oblíbeného televizního seriálu Simpsonovi, netradiční aranži písně Wonderwall od Oasis či Thriller od Michaela Jacksona. „Už dlouho jsem chtěl do naší tvorby zakomponovat dílo zakladatele českého hororu Karla Jaromíra Erbena. Myslím, že kombinace Erbenových básní s Jacksonovou hudbou by mohla být pro posluchače zajímavá," poodkryl karty Jiří Ševčík.

„Nebude to jediné překvapení, které na JamRock chystáme," přiznal lídr „Pirátů". Ti dokonce plánují, že v Žamberku natočí videoklip.

Na pódiu i osobní tajemník Freddieho

„Podařila se nám úžasná věc. Pozvání na akci přijal bývalý osobní tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone. Ten krátce o Freddiem promluví a uvede naše vystoupení," pokračoval Jiří Ševčík.

„Piráti" se na festivalu objeví se třemi novými posilami pozounistou Richardem Šandou a backvokalisty Jakubem Kubínem a Martinem Ptáčkem. „Jsou to šikovní členové souboru Gentlemen Singers. Spolupráce s nimi kapele dodala další zajímavou barvu," prozradil frontman pardubické skupiny, která se brzy předvede i před domácím publikem. Ve středu 20. června zahraje od 21 hodin na pardubickém Pernštýnském náměstí při jarní části festivalu Zrcadlo umění.

„I pro toto vystoupení chystáme speciální překvapení. Nyní jen doufáme, že nám vyjde vstříc město Pardubice. Pokud to dobře dopadne, zažijí obyvatelé i návštěvníci Pardubic vskutku výjimečný večer," řekl Jiří Ševčík.

Taneční remixy swingové kapely

A ani to není zdaleka vše. Kapela nyní usilovně pracuje na nové desce, jež by měla vyjít na podzim. Jejím bonusem budou taneční remixy v podání renomovaných hvězd tohoto žánru. „Postarají se o ně Michael C a Moimir Papalescu. Ač jsou oba pánové původně z Pardubic, dnes už vystupují spíše v zahraničí než na tuzemských pódiích," sdělil Deníku frontman „Pirátů".

„Těším se, co s našimi aranžemi provedou," dodal lídr pardubické swingové formace. „Je fakt, že na světě není asi moc swingových kapel, které by měly své taneční remixy, navíc od tak renomovaných kumštýřů," pousmál se.