Hrad Kunětická Hora se v sobotu zaplnil návštěvníky více, než bývá zvykem. Lidé si sem našli cestu nejen za gotickou památkou, ale i ukázkami tradičních lidových řemesel, které probíhaly po celý den na hradním nádvoří.

Keramika i kuše

Dominanta Polabí opět připravila jednu z akcí, která vede k oživení hradu. V sobotu se sem vydala zhruba tisícovka dříve i později narozených, mnozí cíleně za řemeslnickými trhy, které se na Kunětické hoře konaly třetím rokem. Příchozí tak mohli narazit na první stánky s medovinou a produkty z medu a dalšími tradičními výrobky již u roubené hradní studny. Hlavní program pak na ně čekal na samotném nádvoří hradu. Kroužení keramiky na hrnčířském kruhu, zdobení perníku, práce na kovadlině, to je jen malý výčet činností, které si mohli zájemci vyzkoušet vlastníma rukama. Živo bylo i u střelnice z kuší a luků na terč či postavu zvířete, k nakousnutí lákala staročeská jídla polozapomenutých názvů.

Podle kastelána hradu Miloše Jirouška je setkání lidových řemeslníků pro veřejnost magnetem. „Trhy jsou bezpochyby jednou z akcí, která nejvíce láká. Přijde sem tak tisícovka návštěvníků. Běžná návštěvnost je přitom v tyto dny tři sta až čtyři sta lidí,“ říká kastelán. Dá se říci, že od jara do podzimu se na Kunětické hoře stále něco děje. „Téměř každý víkend máme něco. A pokud není nějaká akce, tak zde jsou zase svatební obřady, které se hodně rozšířily.“ Příští víkend se v areálu hradu pro změnu uskuteční akce ze zcela jiného soudku. Podhradí bude totiž patřit srazu motorkářů, na konec prázdnin pak kastelán připravuje dětský den, až do poloviny září bude na hradu hrát svá představení Východočeské divadlo v Pardubicích.

Památka tak žije intenzivním kulturním a společenským ruchem. Podle Miloše Jirouška je to dobrá cesta, jak hradní areál využít. „Kunětická Hora nemá žádné bohatě zařízené interiéry stálými předměty, jako je nábytek, nádobí a podobně, tedy tím, co je k vidění na zámcích. Prostory hradu a hradní zříceniny nám umožňují, abychom zde pořádali jednak různé výstavy a expozice, které můžeme obměňovat, a také můžeme pořádat různé akce. Samozřejmě se snažíme, aby měly nějakou úroveň a do tohoto areálu se hodily. Aby k hradu alespoň trochu patřily.“ Správa hradu za dobu, co byla Kuňka po rekonstrukci otevřena, vyzkoušela několik typů akcí, přičemž část z nich se neosvědčila. Pokud by nyní například přišli za kastelánem organizátoři techno festivalu, nejspíše by neuspěli. „Snažíme si vybírat, aby to pokud možno nepoznamenalo areál hradu. A nebo naopak poznamenalo, ale v kladném slova smyslu,“ dodává Miloš Jiroušek.