Na nádvoří pardubického zámku odstartoval ve čtvrtek večer druhý ročník folkového festivalu Pernštějnská Fortuna.
Příznivci tohoto hudebního žánru se mohli na pár hodin oddat poslechu známých i nových písní.

Rozehřívání 
před Žalmanem

Program zahájila skupina Lístek, po nichž převzal pěvecké žezlo Miki Ryvola doprovázen skupinou přátel.
O navození správné atmosféry hodné hudebního festivalu se úspěšně pokusili legendární písní Bedna od whisky, na jejíž konto muzikanti vtipně reagovali slovy: ,,Na to, že jde o novinku, se to docela ujalo." A měli pravdu. Diváci se rozezpívali, rozhýbali na svých židličkách a konečně se opřela do strun i hlavní hvězda programu  – Žalman  a spol.

Po prvních tónech známého  folkového  hitu Jdem zpátky do lesů začalo obecenstvo i nahlas skandovat a dobré naladění přeneslo i na účinkující.
,,Jsme rádi, že jsme mohli opět zahrát ve městě, které máme rádi, na bezvadném festivalu v krásném prostředí nádherně nasvíceného zámku," pochvaloval si atmosféru Pavel Žalman Lohonka.
Začít hitovkami se ukázalo být dobrou volbou. Publikum ožilo a s potěšením uvítalo i písně novější a méně známé. Jednou z nich byl song nazvaný Na holý zemi.
,,Když zažívám špatný pocit, špatnou náladu, neodpovídám přes počítač na e-maily, ale odpovědi vkládám do písní. Tak vznikla i tato skladba," vysvětlil Žalman.
Přestože noční teploty poměrně výrazně klesaly, nálada stoupala.

Divokej horskej tymián nechyběl

Po sedmdesáti minutách, které utekly jako voda, se Žalman začal loučit, což u obecenstva samozřejmě vzbudilo vlnu nevole, ale Pavel Lohonka se svou skupinou potěšili dalšími dvěma přídavky, mezi nimiž nemohl chybět ani Divokej horskej tymián.
,,Chtěl bych poděkovat pořadatelům Pernštejnské fortuny. Ivan Kurtev a Víťa Troníček uspořádali krásnou akci," rozloučil se Žalman.

Kdo nemohl být osobně na nádvoří pardubického zámku, mohl sledovat přímý přenos na internetové síti Youtube, kde ho zprostředkoval Český rozhlas.
Festival Pernštejnská Fortuna pokračuje i v sobotu.

Na pardubickém zámku se od devatenácti hodin představí Berušky, My3.avi a jako zlatý hřeb večera vystoupí populární skupina Kamelot.
Kdo by se chtěl oddávat folkovým melodiím už ve dřívějším čase, může od šestnácti hodin navštívit Příhrádek, kde zahraje formace Alternativa, Quaoar a Rolničky.
Nedělní program na zámku od devatenácti hodin zahájí Monty a Nekapela. Po nich nastoupí pardubická skupina Marien a festivalové klání zakončí Bratři Ebenové.
Pardubický Příhrádek rozezní tradičně od šestnácti hodin kapely Bujabéza, Žalozpěv a A.M. Úlet.

Hana Rubišarová