S nebožtíkem v patách
RECENZE 50%
Lukáš Dubský

Diváky zavádí do Spojených států amerických na konci padesátých let minulého století, kdy byl jednou z hlavních režisérských hvězd Hollywoodu Alfred Hitchcock.

Scenárista Elliot Nash píše detektivní příběhy, tentokrát se ovšem do jednoho z nich zaplete on sám. Vyděrači se totiž zaměří na jeho ženu, známou herečku, a brzy se v rodinném sídle Nashových ocitne mrtvola. Co s ní? Ještě, že se na zahradě zrovna staví altán, do jehož základů lze schovat ledacos…

ORIGINÁLNÍ ZÁPLETKA

Autor hry Alec Coppel byl skutečně hollywoodským scenáristou a s Hitchcockem spolupracoval třeba na slavném snímku Vertigo. Na jeho nejúspěšnější divadelní hře je to znát, nejlepší je na ni totiž právě zápletka. Ta je relativně originální a hlavně disponuje několika překvapivými zvraty, takže odhadovat, kam se děj v další scéně vyvine, je pro diváka nesnadné. Hra byla rovněž zfilmována, nejprve v roce 1959 a poté posloužila i jako inspirace pro francouzskou komedii Jo s Louisem de Funèsem.

Zatímco pointa celé hry potěší, s pointováním jednotlivých dialogů už je to horší. Především prvních 40 minut se není čemu smát. Městské divadlo Mladá Boleslav uvedlo Coppelovu komedii v české premiéře, text už je ale trošku zastaralý. V žánru černé komedie dnes „letí" hlavně různé tarantinovské variace, případně groteskně vykloubené parodie, jakou bylo třeba Mlčení bobříků, jež mohli diváci vidět jako součást doprovodného programu na Malé scéně ve dvoře.

CHYBÍ TEMPO

Režie Zdeňka Bartoše pak hře příliš nepomohla, inscenaci hlavně v první polovině zoufale chybí tempo. Ani boleslavští herci tentokrát nepředvádí více než ohrané komediální šarže. Asi nejlépe si se svou dvojrolí detektiva Jenkinse a stavitele Thorpa poradil bývalý člen pardubického souboru Martin Hrubý. Jen je poněkud nepochopitelné, proč je druhá jmenovaná postava ztvárněna jako bodrý Moravák, když je děj hry jasně ukotven v USA na přelomu padesátých a šedesátých let.

Zajímavou zápletku se tentokrát boleslavským hercům nepodařilo přetavit v zábavnou komedii.

Čtvrteční program festivaluMěstské divadlo
▸ Zdeněk Jirotka – Martin Vačkář – Ondřej Havelka / SATURNIN (Národní divadlo Brno, 19.00)
Malá scéna ve dvoře
▸ Ondřej Novotný / HUBTE TRAMPY, SEROU V LESE (A studio Rubín, Praha, 17.00)