Na co se rozhodně vyplatí zajít a co se příliš nepovedlo? Deník vám přináší krátké zhodnocení kousků, které měly v posledních měsících premiéru.

A je to v pytli!
Klasická situační komedie, která publikum příjemně pobaví, ačkoliv nedosahuje kvalit například Úžasné svatby či Bláznivých nůžek. Ryze činoherní text doplnil režisér Robert Bellan, který je na komedie specialistou, několika tanečními a pěveckými vložkami. Zařazení těchto scén působí ovšem poněkud násilně.

Jméno růže
Divadelní adaptace proslulé mysteriózní detektivky italského spisovatele Umberta Eca zavede diváky do středověkého kláštera. Nudit se nebudete, ale filmová adaptace se Seanem Connerym dokáže vytvořit podstatně lepší atmosféru.

Jeptišky
Oddechový muzikál, díky kterému se tenhle žánr dostává také na Malou scénu ve dvoře, si zatím vede úspěšně. Jeptišky bývají vyprodané.

Rozbitý džbán
Tohle se příliš nepovedlo. Komediální rovina hry je už zastaralá a většina situací smích nevzbuzuje. Ale naopak téma o prohnilosti mocných, kteří o nás rozhodují, má velký potenciál. Jenže vlivem nedůsledného výkladu postav nemá divák šanci poznat, že se hraje o dnešní době.

Mrzák inishmaanský
Režijní debut herce Ladislava Špinera vyšel velmi dobře. Režisér potlačil grotesknost předlohy, výrazněji proto v inscenaci vyzní ty vážnější motivy.

Cabaret
Nejpovedenější kousek uplynulé divadelní sezony. Hlavní zásluhu na tom má skvělá Martina Sikorová v roli Sally Bowles, ale i vcelku nápaditá choreografie kabaretních čísel.

Králova řeč
Filmový trhák se neztratil ani na divadelních prknech. Tragikomedie britského spisovatele Davida Seidlera rozvíjí soukromé drama na pozadí velkých dějinných událostí a je velkou příležitostí pro herce, kterým jsou svěřeny dvě hlavní role. Martin Mejzlík i Jiří Kalužný dokázali tuto příležitost využít.

Zojčin byt
Zojčin byt je řemeslně slušně udělaná inscenace s příjemnou stopáží. Hlavním kladem je režisérova práce s herci, kteří dokázali vyjet z obvyklých kolejích. Jen je poněkud nesnadné odpovědět na otázku, proč by zrovna tento kus měl být v dnešní době nasazen na repertoár.