„Pernštýnská noc, která už tradičně zahajuje Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové, vznikla před 17. lety. Je vČechách ojedinělým folklorním svátkem,“ řekla ředitelka pořádajícího Kulturního domu Dubina Romana Šárovcová.
V pátek 1. června olemují Pernštýnské náměstí stánky řemeslníků, kteří budou nabízet návštěvníkům výrobky z keramiky, dřeva, proutí, šustí, perníku, kůže a podobně a předvádět jejich výrobu. Na dvou hudebních scénách budou soupeřit o přízeň posluchačů folklórní soubory zcelé České republiky i ze Slovenska. Hudba a zpěv rozezní i atrium radnice, Příhrádek i zámecké nádvoří. Chybět nebudou ani oblíbené Zpívající brány, které Pernštýnskou noc zakončí. Písničky na dobrou noc zazní u Zelené brány, zámecké brány a brány na Příhrádku. „Určitě se bude na co dívat a nejen během Pernštýnské noci, ale i o víkendu, kdy festival pokračuje. Vždyť nikde vČesku se takto velký folklorní festival nepořádá,“ dodala Šárovcová.
Návštěvu Pernštýnské noci mají vprogramu také hosté z francouzského Štrasburku. „Nejsou to vyslanci Evropského parlamentu, ale naši partneři ztamního Alsaského spolkového domu a představitelé štrasburské radnice - radní pro kulturu a sociální věci a člen rady pro rozvoj vztahů se střední Evropou zejména sČR. Jsme rádi, že přijíždějí právě vtermínu této akce,“ řekla pracovnice Evropského spolkového domu Jana Broulíková. „Pernštýnská noc je ojedinělá akce, na níž může být město hrdé a která mu sluší. Navíc na ní participuje řada zájmových spolků a filozofií našich domů je právě podpora spolkového života,“ dodala.
Právě Alsaský spolkový dům ve Štrasburku byl podle Broulíkové modelem pro vznik pardubického Evropského spolkového domu, který poskytuje zázemí různým spolkům, klubům, sdružením i zahraničním vzdělávacím společnostem. Osobní kontakty pracovníků obou domů a vzájemná výměna zkušeností podle ní pomáhají v činnosti i dnes.Delegace ze Štrasburku stráví vPardubicích tři dny. Přijme je primátor Pardubic Jaroslav Deml, prohlédnou si historické centrum města i závodiště a setkají se s členy Spolku pro vznik spolkového domu a pro evropskou spolupráci.