Koncert bude připomínat 17. listopadu 1989. Během koncertu navíc proběhne premiéra spotu se zpověďmi disidentů z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Diváci se tak mohu těšit na videospoty Paměti národa, které připomenou vzpomínky pamětníků klíčových událostí.

V Sukově síni pak zazní symfonické básně z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany nebo Slovanské tance Antonína Dvořáka.

„Na podzimním turné odprezentujeme hudební kontrast mezi dvěma nejznámějšími českými skladateli, bytostně českým a výpravným Smetanou a světovým, přesto lidovým Dvořákem,” představil novou dramaturgii dirigent Marek Klimeš.

Jedním dechem dodal „Samozřejmě se rovněž hlásíme ke Smetanovým kořenům v Novém Městě nad Metují. Bedřich ve svých dopisech nadšeně mluvil o našem městě, jako o svém nejmilejším místě."

Svoboda a demokracie

Oslavu dvou největších českých skladatelů klasické hudby doplní i nahlédnutí do (ne)dávné historie. „Podzimní turné chceme věnovat hodnotám jako je demokracie a svoboda. Proto jsme navázali spolupráci s organizací Post Bellum, která ve svém projektu Paměť národa vypráví příběhy pamětníků 20. století. Diváci budou mít možnost na našich koncertech zhlédnout videospoty se vzpomínkami pamětníků klíčových událostí,“ vysvětlila koncepci ředitelka Novoměstské filharmonie Eliška Kratěnová.

Koncert bude patřit výroční sametové revoluce. Orchestr je složený ze studentstva a tomuto tématu se věnuje pravidelně.Zdroj: Novoměstská filharmonie