„Ty Jidáši nevěrný, cos to učinil, že jsi svého pána Židům prozradil. Za to musíš v pekle sloužiti, s Luciferem ďáblem tam žíti. My školáci chodíme a klapání zvoníme.“

Nepočítaně let již zní každý rok o Bílé sobotě tato koleda Slepoticemi u Moravan na Holicku.

Školou povinní chlapci zde totiž udržují prastarý zvyk klapání a vodění Jidáše.

„Tento zvyk k naší obci neodmyslitelně patří a chlapci, dívkám je totiž zapovězen, se jej rádi zúčastňují. Za každé chození dostávají body a s přibývajícími léty se z nich stávají nejprve půlpáni a nakonec páni. Kdo se stane pánem, řídí celou akci a zpravidla se tím s koledníky rozloučí a příští rok již do průvodu nejde,“ řekla starostka obce Jana Bořková.

Letos chodil jako pán Šimon Schreiber. „Klapat chodím už deset let. Teď jsem v devítce, stal se ze mě pán a příští rok již nepůjdu,“ řekl Šimon s tím, že nástupce už má. „Za rok bude pánem kamarád Daniel Komárek. „Docela se těším, i když je to zodpovědná funkce. Pán musí dohlížet na bezpečnost, pískáním dává povel ke koledování a klapání a vůbec se musí postarat, aby vše dopadlo tak, jak má,“ vysvětlil Daniel Komárek.

Na konci průvodu si chlapci koledu rozdělí. „Dostáváme jak vajíčka, tak i různé sladkosti. Nechybí ovšem ani peníze,“ řekl Daniel Komárek a dodal, že pro rozdělování koledy panují jasná pravidla.

„Je to podle zásluh a odsloužených let. Tak například vajíčka se rozdělují podle toho, jak dlouho kdo chodí. Kolik roků chodí, tolik dostane vajíček,“ objasnil rozdělovací klíč Komárek.

Vodění Jidáše však předchází klapaní na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Podle křesťanské tradice totiž na Zelený čtvrtek „odlétají zvony do Říma“ a jejich zvuk tak nahrazují klapačky. Chlapci proto několikrát denně vyrazí na pochůzku obcí a přilehlými osadami a místo zvonění a klekání klapají. Nedílnou součástí slepotického obyčeje je i uctívání svatých míst.

„U každého křížku a u kostela musí chlapci pokleknout a pomodlit se. Drtivá většina jich sice do kostela nechodí a nezná křesťanskou víru, ale přesto se modlitby rádi naučí, neboť i za ně získávají ohodnocení,“ zakončila starostka Jana Bořková.

Lukáš Peška