Recenze 80%
Lukáš Dubský

S netradiční komedií o vztazích se do soutěže o titul Komedie roku zapojilo v sobotu ostravské Divadlo Petra Bezruče. Hra skotského autora Daniela C. Jacksona Můj romantický příběh nabídla chytrou zábavu s nádechem závažnějších témat, ale především dva skvělé herecké výkony.

Hlavními hrdiny jsou třicátníci, kteří stále nemohou nalézt toho pravého partnera. První dvě dějství hry jsou vystavěna jako dva rozdílné úhly pohledu na jeden vztah. Tom a Amy se spolu dají dohromady na jednom firemním večírku. Jejich vztah je ovšem založen na vratkých základech, ani jeden od něho moc neočekávají, a tak se mezi nimi vrší nedorozumění.

Břitké komentáře

Divák nesleduje jen milostné peripetie hlavních hrdinů, velkou část humoru zajišťují břitké komentáře, které Tom i Amy k jednotlivým situacím připojují. K tomu, aby si divák mohl udělat představu, čím vším už tihle dva v milostném životě prošli, slouží flashbacky představující jejich předchozí partnery.

Vtipný a aktuální text se povedlo novému uměleckému šéfovi činohry pražského Národního divadla Danielu Špinarovi přetavit v zábavnou inscenaci svěžím způsobem nahlížející na současný fenomén tzv. singles. První dvě dějství krásně ukazují, jak různě lze jeden vztah interpretovat z pohledu obou jeho aktérů. Poslední část je trochu vážnější, jednou z nejsilnějších emocí je tu deziluze. Postavy zjišťují, že jejich vysněné „dětské" lásky vlastně nebyly tak úžasné. A právě skrze toto hořké prohlédnutí si jeden k druhému hledají cestu. Nakonec se celá inscenace dobere k originálnímu závěru, který je takovým na hlavu postaveným happyendem.

Výrazná nadsázka

Herci ztvárňují své postavy ve výrazné nadsázce, což inscenaci prospívá. Nesdělím nic nového, když napíši, že Tereza Vilišová je v roli Amy skvělá. To už ostatně ocenili kritici i divadelníci, když si právě za tuto roli odnesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Jistě bude patřit k favoritkám i na pondělním Galavečeru smíchu. Tom je zase asi nejvýraznější hereckou kreací, ve které jsem viděl Ondřeje Bretta.

Můj romantický příběh patří k vrcholům letošního festivalu. Jen málo her dokáže takhle ironicky, bez sentimentu a přece s jistým porozuměním nahlížet na hledání životní lásky.