Východočeské divadlo Pardubice ovládne moderní tanec. Od soboty 9. června do pondělí 11. června se zde uskuteční již IX. ročník mezinárodního tanečního festivalu International festival Jazz Dance Open 2012.

Představí se taneční i hudební hvězdy ze světa. Jedinečný program doprovodí i výstavy a přednášky. K prohlédnutí budou fotografie Aleše Mádra či Evy a Michaela Stanovských a vítězné práce dětské výtvarné soutěže.

Putování pustou krajinou na severu

Výstava fotografií Michaela Stanovského ukáže severskou divočinu či finské Laponsko. Eva Stanovská propátrala a zdokumentovala poutní místa na jihu Indie.
„Festival začal již 1. června v 18 hodin vernisáží výstavy fotografa a designera Aleše Mádra ve Východočeském divadle. Další výstavy, besedy, přednášky, workshopy a projekce se také přesunou do Krajské knihovny v Pardubicích a do Hudebního sálu Magistrátu města Pardubice," informovala tanečnice, zakladatelka a ředitelka festivalu Helena Machová.

Slavnostní galavečer a přehlídka se uskuteční od 19 hodin a představí se profesionální Dance Company Jazz Ballet Valery, Taneční divadlo Heleny Machové, Njachas Papis Nyass, umělci, tanečníci a bubeníci z afrických zemí Gambie, Guinee nebo Senegalu. Vystoupí také pěvecký sbor Čtyřlístek.

V neděli se od 17 hodin uskuteční soutěžní vystoupení. V čele poroty bude sedět Vlastimil Harapes, tanečnice a zpěvačka Olga Sergeyeva a mistr světa, gymnasta a člen ruského olympijského týmu  Valeriy Tereshkin.

Lekce tance pod vedením mistrů

Na závěrečných workshopech v hudebním sále pardubické radnice si navíc budou moci zatančit i diváci pod vedením světových špiček.
Mohou se těšit například na Majku Piskořovou a její současný jazzový tanec, na lektora Tereshkina se svým Urbo Jazzem, dále na profesionálního mistra světa Andrey Mamaeva s jeho Lyrical Jazzem, přijede i učitel z Afriky Papis Nyass a přiveze sebou jeho African Dance Therapy. Učit Jazz Choerography bude i sama ředitelka festivalu Helena Machová. 

Program festivalu Jazz Dance

Východočeské divadlo
9. června od 19:00 – GALAVEČER
10. června od 17:00 – SOUTĚŽNÍ DEN
11. června od 10:00 – DANCESHOW

Hudební sál pardubické radnice
11. června od 13:00 – WORKSHOPS
13:00–14:20 Majka Piskořová, Contemporary Jazz Dance (Současný jazzový tanec)
14:30–15:50 Boris Tereshkin, Urbo Jazz
16:00–17:20 Andrey Mamaev,Lyrical Jazz
17:30–18:50 Papis Nyass, African Dance Therapy
19:00–20:20 Helena Machová, Jazz Choreography

Krajská knihovna Pardubice
5. června od 17:00 – výstava Michaela Stanovského „Panoramata severské divočiny"
5. června do 19. června – výstava Evy Stanovské „Jihoindická poutní místa"
12. června od 17:00 – přednáška a projekce Michaela Stanovského s názvem „Severská divočina Evropy"