„Když jsem se dozvěděl, že se Febiofest v Pardubicích po deseti letech vrací tam, kde začínal, tedy do kina Dukla, byl jsem trochu překvapený. Maličko jsem se obával, aby to nebyl krok zpět, ale na druhou stranu jsem věřil tomu, že místní organizátor Jan Motyčka dokáže využít svých zkušeností, které za ta léta pořádáním těchto a podobných projektů získal. Měl jsem radost, že mě nezklamal a že z tohoto dříve nepříliš útulného prostoru vytvořil velmi příjemné a důstojné místo pro tuto akci,“ svěřil se nám Fero Fenič, ředitel Febiofestu, jehož pardubická část skončila včera večer v kině Dukla.
„Přestože se Pardubice letos zařadily ke kapacitně největším sálům, kde se Febiofest koná, byl jsem velmi potěšen, že kino pro přibližně 500 lidí bylo při slavnostním zahájení festivalu zaplněno, že se občané tohoto města rozhodli v tak hojném počtu strávit večer s novým českým filmem Bobule. To myslím, že bylo potěšitelné nejen pro náš festival, ale pro celou tuzemskou kinematografii,“ sdělil Fero Fenič, jenž byl rád, že úspěch měly v Pardubicích i další projekce.
Stálice přehlídky
„Opět se potvrdilo, že Pardubice každoročně patří mezi festivalové stálice a že se pravidelně řadí mezi tři nej〜úspěšnější zastávky Febiofestu v České republice,“ konstatoval ředitel prestižní přehlídky, jež svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.
„Febiofest pořádáme jen v místech, kde máme záruku v osobě organizátora. Těžko si sami můžeme festival ohlídat. Důležité pro nás je, aby byl v daném městě vždy člověk, kterému věříme, že Febiofest uspořádá kvalitně, že naši zavedenou značku nepokazí a že akce bude mít i odpovídající společenskou úroveň. To naštěstí Pardubice pokaždé díky Janu Motyčkovi zaručují,“ prozradil Fero Fenič.
„Důležité rovněž je, že o Febiofest zde má zájem i místní samospráva. V Pardubicích se tradičně setkávám s představiteli radnice či kraje. Vždycky tady cítím, že jim záleží na tom, jak tu občané tráví svůj volný čas a snaží se ho něčím obohatit, aby lidé nechodili jen do práce a pak hned domů, ale aby se jim tady dobře žilo. Takový přístup opravdu není všude po republice obvyklý. Pak je to ale na těch městech vidět. A musím říct, že Pardubice se rozvíjí úžasně,“ sdělil ředitel festivalu, který i letos obohatila speciální projekce.
Pochvala za letiště
„Tentokrát šlo o promítání filmu Tmavomodrý svět v unikátních prostorách letiště,“ doplnil pardubický pořadatel Febiofestu Jan Motyčka.
„Speciální projekce jsou velmi zajímavým ozvláštněním Febiofestu. Tento nápad velmi chválím. Vyžaduje velkou energii a iniciativu. Zorganizovat takové promítání někdy vydá za celý hlavní program regionální přehlídky. Líbí se mi, že Jan Motyčka na tyto věci má chuť. Jinde v regionech se s tímto počinem nesetkáváme, přestože žádnému městu v tom nebráníme a pokud by takový požadavek vzešel, byli bychom mu ochotni třeba v určitých věcech pomoct. Na druhou stranu ale nechceme nikomu nic vnucovat. Je to prostě tak, že jaký Febiofest lidé v daném městě chtějí, takový ho mají,“ informoval náš Deník Fero Fenič.
„Velmi oceňuji, že se v Pardubicích znovu konaly i doprovodné akce, jako byly třeba ochutnávky z festivalů Febiofest Music Fest a Febiofest Junior. Ten vznikl hlavně proto, abychom děti naučily chodit znovu do kina. Ony už totiž většinou bohužel sedí spíše u televize nebo u počítače a ani se školou či rodiči se do biografu moc nedostanou,“ dodal zakladatel a ředitel Febiofestu.