PARDUBICKO

Pernštýnská noc

Kdy: 7. června

Kde: Pardubice, Pernštýnské náměstí

Proč přijít: Pernštýnská noc, na kterou tradičně za pěveckými a tanečními soubory dorazí do centra Pardubic tisíce lidí, se rozeběhne v pátek večer. Je hlavním bodem akce s názvem Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové. „Na náměstí se v rámci festivalového pořadu rozezní tóny lidových písní v podání českých, moravských i zahraničních folklorních souborů. Lidové muziky uslyšíte nejenom v atriu radnice v připraveném muzikantském pořadu, ale také v Pernštýnské ulici i v jiných zákoutích starého města. Samotný závěr noci můžeme společně prozpívat a protancovat s Formany pod Zelenou bránou,“ uvedl autor programu Radim Zajíček. Festival se potom na sobotu přesune do Hradce Králové a v neděli se vrátí zpět do Pardubic.

Odkaz na akci

Geologická vycházka na Kunětickou horu

Kdy: 8. června

Kde: Kunětická hora

Proč přijít: Jsou na Pardubicku sopky? Jak vysoká je Kunětická hora? Na tyto a další otázky z geologie odpoví sobotní vycházka Východočeského muzea v Pardubicích. Míří na Kunětickou horu, začíná v 9 hodin na placeném parkovišti přímo pod horou a účast je zdarma. „Pod vedením geologa Východočeského muzea Jiřího Šury uvidíte mnoho zajímavostí, kterých jste si nejspíš nikdy nevšimli. Budete si povídat o tom, zda byly na Pardubicku sopky, vyřešíte nejednoduchou otázku, jak je „Kuňka“ vlastně vysoká, dozvíte se, jakou roli sehrála v hrdinském období měření zeměkoule a jak málem nepřežila 20. století,“ zve ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Vycházka potrvá asi dvě hodiny, terén zahrnuje nerovné pěšiny a schody.

Odkaz na akci

Běh a pochod po stopách Silver A

Kdy: 8. června

Kde: Památník Zámeček

Proč přijít: Kulturně-dobročinný běh a pochod chce zvýraznit často dosti opomíjenou historii města Pardubice související s obdobím Protektorátu Čechy a Morava. Tato akce je určena všem sportovním, ale i nesportovním, nadšencům všech věkových kategorií. Celý výtěžek startovného půjde přes transparentní účet na konto pro podporu Elly Fekoňové, která se potýká s mozkovou obrnou. Kdo se chcete zúčastnit běhu, má na výběr mezi 5 km a 10 km dlouhou trasou. Obě tyto trasy budou začínat u Památníku Zámeček (kde bude i cíl trasy) a následně povede krásnou lokalitou Nemošické stráně. Jedná se o nenáročný přírodní terén. V rámci trasy bude i drobné občerstvení.

Odkaz na akci

Noc kostelů

Kdy: 7. června

Kde: Pardubice, Holice, Horní Ředice, Přelouč, Semín Veliny, Vysoké Chvojno

Proč přijít: Tradičně se otevřou historické kostely, aby připomněly svou minulost i současnost. "Nevíte, co s pátečním večerem? Bude vám smutno po muzeu, až v šest večer zavře? Zajděte si poslechnout výklad našeho historika umění Jana Ivanegy v rámci Noci kostelů v kostele sv. Jiljí v Pardubičkách," zve například Východočeské muzeum.

Odkaz na akci

Farmářský trh na třídě Míru u sochy Jana Kašpara

Kdy: 8. června

Kde: třída Míru

Proč přijít: Budete moci nakoupit kvalitní maso, čerstvé pečivo, kávu, cukrářské výrobky, vejce, kozí i kravské mléko, sýry, jogurty, domácí uzené, bio zeleninu, květiny a mnoho dalšího. Doprovodný program bude tentokrát o mikrobylinkách neboli světově microgreens.

Odkaz na akci

Prohlídky tajného krytu civilní obrany

Kdy: 9. června

Kde: zámek Pardubice

Proč přijít: Kryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako velitelské stanoviště civilní obrany, tedy štáb, jenž měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku. V neděli se budou konat dvě komentované prohlídky.

Odkaz na akci

Tipy od sousedů

Víkend otevřených zahrad v Zahradě léčivých rostlin
Kdy: sobota 8. až neděle 9. června
Kde: Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zájemci si prohlédnou areál Zahrady léčivých rostlin, podívají se na střešní zahradu s vyhlídkou a do sbírkového skleníku Budou se konat i komentované prohlídky skleníku a venkovního areálu. Ve venkovním areálu zahrady najdete například kolekce pivoněk a růží, výukové systémy – poznávací botanický systém, fytoterapeutický systém, toxikologický systém. Můžete si také projít Naučnou stezku farmacie a seznámit se s jednotlivými vědními oblastmi farmacie.
Zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Zahrada zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely. Zabývá se i sběrem semen léčivých rostlin pro mezinárodní výměnu semen.
FB událost

International food & music festival Smiřice
Kdy: sobota 8. června od 10 do 22 hodin
Kde: náměstí Míru, Smiřice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu se ve Smiřicích koná 2. ročník festivalu mezinárodní hudby a gastronomie. Těšit se můžete na hudební a taneční vystoupení, barmanskou show, pestrou nabídku street food prodejců a dětskou zónu s doprovodným programem.
FB událost

Festival řemesel
Kdy: sobota 8. června od 9 do 19 hodin
Kde: Tylovo nábřeží, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu ožije centrum Hradce Králové ruchem tradičních i moderních řemesel, od hrnčířů, řezbářů a kovářů, přes košíkáře a krajkářky, až k perníkářům, sklářům a dráteníkům, ale i současným studentům středních řemeslnických škol. Na Tylově nábřeží proběhne Festival řemesel, který naváže na dlouholetou tradici Nábřeží keramiky, skla a bižuterie. Festival bude navíc doplněn pestrou nabídkou občerstvení a dokreslena stylovým hudebním doprovodem a dalším doprovodným programem. Celým festivalem bude provázet Olda Tamáš.

Kulturní program:
11.00 Kašpárek na skalním hradu – loutková pohádka, hraje Divadlo Bauerovi Josefov
12.30 Losování výherců soutěže pod sochou Vítěze
13.30 O prasátku – loutková pohádka, hraje Divadlo Bauerovi Josefov
15.00 Duo Ťuk
16.00 Jinotaj
17.00 Losování výherců soutěže pod sochou Vítěze
17.30 Nadoraz

Pivní rozjímání
Kdy: sobota 8. června od 10 do 23 hodin
Kde: Žižkovy sady, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Již 12. ročník Pivního rozjímání se uskuteční v sobotu v Žižkových sadech v Hradci Králové. Kromě piva a občerstvení se návštěvníci mohou těšit na hudební a kulturní program. Ti nejmenší ocení dětský koutek a nafukovací skluzavku.

Koncert: Laokoon, Blue Uandi, mezi patry klid
Kdy: sobota 8. června od 19.30 hodin
Kde: Hradecká sýpka
Za kolik: 250 korun v předprodeji
Proč přijít: Rapové duo Laokoon je na tour k jejich třetímu studiovému albu Doping, hyperfolk-trapová formace mezi patry klid se představí se svým debutovým albem, v Hradecké sýplce je doplní české popové duo Blue Uandi.

Vodácké odpoledne na Biřičce
Kdy: neděle 9. června od 13 hodin
Kde: rybník Biřička, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijďte si užít zábavné a dobrodružné odpoledne plné vodáckých aktivit a her. Čeká vás jízda na kánoích a velké lodi pro 10 osob s Klubem dětí a mládeže Hradec Králové. Lodě, pádla, vodácké vesty a budou instruktoři zajištěni. Program si připravil i Archeopark Všestary, svou sílu, rychlost a přesnost vyzkoušíte na starověkých olympijských hrách. Studenti Střední průmyslové školy stavební si připravili loď z betonu - ukázku plavby unikátní lodi. Pro děti bude připravená mini trasa orientačního běhu. K dispozici bude ohniště na opékání buřtů a možnost občerstvení v restauraci Pavlína na Biřičce.

Muzejní neděle - Taj jemnosti ve výstavě Míly Fürstové
Kdy: neděle 9. června od 15 do 17 hodin
Kde: Muzeum východních Čech, Hradec Králové
Za kolik: děti do 6 let 20 korun, děti nad 6 let 70 korun / dospělí 90 korun
Proč přijít: Červnová Muzejní neděle nabídne společnou prohídku výstavy výtvarnice Míly Fürstové „Taj jemnosti aneb Návraty domů“ a následně už bude prostor pro zapojení vlastní fantazie. „Přímo ve výstavě si budeme trochu hrát, například s interaktivními rybičkami. Také budeme trochu tvořit, a každý si tak domů odnese vlastní papírovou lodičku,“ uvádí muzeum. Program je vhodný pro děti od 6 let. Počet návštěvníků je z kapacitních důvodů omezen, na prohlídku je nutné se předem přihlásit na webu muzea.