Abonentní koncerty, zahraniční turné, ale i mimořádné akce chystá do příští sezony Komorní filharmonie Pardubice. Multimediální produkce Hlasy světla, která se připravuje v Tipsport areně 
v předvečer Velké pardubické, pak bude největší akcí 
v historii filharmonie.

„Osu naší dramaturgie tvoří abonentní koncerty, které však představují jen čtvrtinu akcí našeho orchestru," nechala se slyšet ředitelka Komorní filharmonie Pardubice (KFP) Jarmila Zbořilová.

SÁZKA NA MLADÉ

Filharmonici se tematicky nijak neváží, snaží se, aby koncerty byly co nejpestřejší. Letos se rozhodli vsadit na spolupráci s mladými umělci. „Mladí lidé ve vrcholné formě často hrají lépe než zaběhlí kumštýři," poznamenal dramaturg KFP Bohuslav Vítek.
Nejmladším umělcem by měl být třináctiletý trombonista Simon Sajadi.

„Máme několik velmi mladých hostů. Jsou to zatím jména spíše neznámá. Doufáme, že představíme 
v Pardubicích umělce, po kterých bude za pár let hudební svět šílet. Pozvali jsme ale i hvězdu první velikosti. Tou bude trumpetista Sergej Nakariakov," vysvětlila Jarmila Zbořilová.

Po letošní sezoně končila smlouva šéfdirigentovi KFP Peteru Ferancovi, obě strany se ale dohodly na jejím prodloužení o dva roky.

Zásadním počinem další sezony bude multimediální produkce Hlasy světla. Projekt se stane kulturní součástí 126. ročníku Velké pardubické. Produkce na scénář a hudbu Roberta Jíši potěší unikátním spojením hudby s obrazem.

„Na pódiu se objeví více než 120 umělců. Budeme se také snažit o český rekord v počtu diváků na 3D projekci. Aby všichni dobře viděli, tak se do Tipsport areny vejde maximálně tři tisíce diváků," podotkla ředitelka pardubické Komorní filharmonie.

VELKÝ ÚSPĚCH

Velkým úspěchem je pro pardubické filharmoniky také fakt, že v prosinci doprovodí slavného tenoristu José Carrerase, a to nejen při jeho pardubickém vystoupení, ale rovněž při koncertě v Bratislavě.

„Kvůli povinnostem vůči městu Pardubice musíme odmítat řadu lukrativních zahraničních nabídek. Kdyby měl rok dvojnásobný počet dní, tak bychom mohli vydělávat velké peníze," dodala Zbořilová.

V této chvíli tvoří zhruba 60 procent příjmů KFP peníze od magistrátu, dalších deset procent jsou dotace od Pardubického kraje.

Procento samofinancování je přesto na komorní orchestr nebývale vysoké – činí 27 procent.