Letošní ročník připomene i 50. výročí úmrtí Bohuslava Martinů. Přehlídka, v jejímž programu je pět koncertů, skončí 5. května.

„Město letos podpořilo festival částkou 400 tisíc korun. Dotace je dvojnásobkem toho, co radnice na organizaci přispí〜vala v minulých letech,“ sdělila Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů Magistrátu města Pardubice.

„Mimořádně jsme podpořili zahajovací koncert, neboť bude největší akcí letošního festivalu,“ řekla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková a dodala, že radnice zamýšlela Pardubické hudební jaro při vstupu do jeho čtvrté dekády rozšířit a zviditelnit, nicméně ekonomická situace ji přinutila záměr změnit.
„Z rozpočtového určení dané město dostane zhruba o 100 milionů méně, než předpokládal rozpočet. Dnes už nehledáme rezervy, ale snažíme se ušetřit všude, kde je to možné,“ vysvětlila náměstkyně primátora důvod, proč město nepřistoupilo na další požadavky organizátorů.

Podle Štěpánky Fraňkové prý jednání s pořádající agenturou nebyla jednoduchá.

„Nikdo se nepozastavuje nad tím, že některé firmy končí se sponzoringem nejen kulturních akcí, je přece ekonomická krize. Že krize dopadá i na města a obce, vidět nechtějí,“ pravila náměstkyně.

Na letošním ročníku by se podle ní finanční krize projevit neměla. Na své si přijdou jak milovníci klasické či duchovní hudby, tak příznivci filmových melodií.
Jak bude vypadat další ročník, to zatím není zcela jasné. Jisté však je, že ho bude s Kulturním centrem Pardubice pořádat domovská Komorní filharmonie Pardubice.

„Ředitel filharmonie Vojtěch Stříteský, který byl řadu let dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, je odborník na slovo vzatý. Jsem přesvědčena, že pod jeho taktovkou se bude Pardubické hudební jaro dál rozvíjet,“ nechala se slyšet Štěpánka Fraňková.