„Digitálně restaurovaný Spalovač mrtvol, jeden z vrcholných snímků československé nové vlny, který byl uveden v předpremiéře na 54. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, promítneme ve světové premiéře. Národní filmový archiv díky digitálnímu restaurování vrací Spalovače mrtvol na plátna kin v podobě, v jaké jej diváci viděli v době premiéry v roce 1969,“ uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

Spalovač mrtvol, groteskně hororová studie charakteru posedlého mocí, vznikl jako adaptace stejnojmenného románu Ladislava Fukse z roku 1967. Snímek režiséra Juraje Herze poskytl mimořádnou příležitost hereckým představitelům – Rudolfovi Hrušínskému v hlavní roli a také Vlastě Chramostové, pro niž se role Kopfrkinglovy manželky stala nadlouho poslední filmovou rolí. „Herečka se kvůli svým otevřeným politickým názorům stala pro komunistický režim nežádoucí osobou. Podobně jako kameraman Stanislav Milota, jenž s tehdy čtyřiatřicetiletým Jurajem Herzem úzce spolupracoval už na technickém scénáři. Důležitý podíl na kvalitách snímku má vedle hereckých výkonů a obrazové vytříbenosti také hudba Zdeňka Lišky,“ popsal Motyčka.

Osudy snímku byly pohnuté, Československo ho navrhlo do oscarové soutěže, ale do nominačního výběru se nedostal. V dubnu 1973 se ocitl mezi takzvanými trezorovými filmy, které neměly být už nikdy spatřeny. V srpnu 1990 byl Spalovač mrtvol znovu uveden v kinech na filmových kopiích a nyní se vrací do kin v restaurované podobě, která umožní distribuci v digitálních kinech.

„Stanislav Milota se už nemohl podílet na restaurování Spalovače mrtvol osobně, ale bylo možné využít jeho poznámek, takže to, co dnes uvidí nové generace diváků na plátnech kin, se maximálně blíží původní podobě filmu z konce 60. let,“ konstatoval generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.