O víkendu 10. a 11. dubna se ve Východočeském divadle vždy od devatenácti hodin uskuteční premiéry hry Petera Shaffera Amadeus. Diváky čeká strhující drama o velikánech lidstva i o nás samých, které kromě hereckých výkonů nabídne i setkání s Mozartovou hudbou a operními áriemi.

Režie inscenace, podle které vznikl slavný Formanův film, se ujal hostující Michael Tarant. V hlavních rolích hrají Josef Vrána, Ladislav Špiner a Petra Tenorová. Na vzniku inscenace spolupracuje Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.

Střet osobností

Známý text přibližuje dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka: „Téměř každý ví, že Shafferův Amadeus má k historické pravdě o Mozartovi a Salierim poměrně daleko. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by Salieri svého geniálního soka na hudebním poli skutečně zavraždil. Ale pravda básníků je jiná než pravda životopisců, mnohdy je to pravda hlubší. Shafferův Amadeus totiž není jen příběhem dvou skladatelů konce osmnáctého století. Zachycuje věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí, ale snad ještě víc zajímá autora hry úděl lidské průměrnosti.“

„Shafferova hra v sobě skrývá více témat, některými se dlouhodobě zabývám - mimo jiné to jsou zázrak a akt tvorby, střet výjimečného jedince s prostředím, to, co nás ponouká ke zlému,“ doplňuje dramaturga režisér Michael Tarant a dodává: „U Mozarta nadání, genialita prostupuje celou jeho osobnost. Další složky jeho bytosti téměř atrofují, chybí mu dar sociální inteligence a nakonec je současníky bojkotován. Uznání přichází až po smrti. Salieri je opačný extrém. Pro umělecký a společenský úspěch rezignuje na tvůrčí rozvoj svého talentu, aby v historickém kontextu upadl v zapomnění. Hlavní téma hry tvoří střet těchto principů.“

Premiérová představení budou odehrána s Komorní filharmonií Pardubice, stejně tomu bude i při repríze 13. dubna, kdy bude Amadeus součástí mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro, a 16. dubna v České Třebové na festivalu Antonína Bennewitze.
Při dalších reprízách zazní hudba v podání pardubických filharmoniků z nahrávky.

Vernisáž v sobotu

Před sobotní premiérou se uskuteční vernisáž výstavy obrazů Petra Kmoška a výstavy vamberecké krajky.

Radek Smetana, tiskový mluvčí, Východočeského divadla