Program ve čtvrtek zahájí v 16.30 hodin trubači a příjezd jezdců s masterem a smečkou bíglů.
„V 17 hodin bude následovat simulace honu, kdy se za masterem na koni vydají pronásledovatelé se smečkou psů,“ popsal průběh obnoveného parforsního honu organizátor festivalu Jiří Hájek.

Na hon přijede i Václav Vydra

Svědkem obnovení tradice bude i herec a „koňák“ Václav Vydra, který tady bude o parforsních honech nejenom hovořit, ale bude tu i podepisovat svou knihu Parforsní hony a jejich kouzlo.

close zoom_in Po přednášce Václava Vydry a rozhovorech návštěvníků s ním vyjedou koně s jezdci a smečkou bíglů od Kaple svaté Anny směrem k Vinici. „Když jsem Kapli svaté Anny kupoval, abych ji mohl opravit, věděl jsem, že je přede mnou náročná rekonstrukce historického objektu. Navíc jsem se dozvěděl, že historie kapličky je úzce spjata s parforsními hony a bylo mi jasné, že nemohu jen opravit stavbu, ale že bych se měl pokusit takříkajíc rekonstruovat i její historii,“ vysvětlil Jiří Hájek.


close zoom_in „Kaplička byla naposled opravována v roce 1908, pět let poté, přesně 6. prosince 1913, se v Pardubicích jel poslední parforsní hon. Letos jsme začali po 102 letech s rekonstrukcí kapličky a po 97 letech vracíme po velkém organizačním úsilí také parforsní hon, jehož pořádání je s kapličkou úzce spjato,“ konstatoval Jiří Hájek.

Čtvrteční program festivalu obohatí i návštěva Martiny Růžičkové.

„Martina Růžičková má za sebou několik startů ve Velké pardubické a tento slavný dostih pojede i při jeho 120. ročníku již tuto neděli. Myslím, že pro návštěvníky festivalu bude možnost popovídat si se ženou, která se chystá na start prestižního závodu, velmi lákavá,“ dodal pořadatel Jiří Hájek.

Monika Suchá