„Když se řeknou Pardubice, vybaví se mi město, které žije, fajn lidé, perník, dobré divadlo a hokej,“ informovala náš Deník režisérka a scénáristka snímku o mužích a pro muže.

„Myslím, že muži můj nový film vnímají docela dobře. Oproti mým předchozím snímkům jsem je docela šetřila. Nejen oni, ale i ženy se mi svěřují, že v Bestiáři poznávají buď příběhy vlastní, nebo svých známých,“ domnívá se Irena Pavlásková, která je podepsána rovněž pod snímky Čas dluhů (1989), Corpus Delicti (1991) a Čas dluhů (1998).

„S útlou knížečkou Bestiář jsem se poprvé setkala poprvé někdy v roce 1999. Její obsah nechci hodnotit, ale když jsem ji četla, našla jsem tu řadu postřehů a prožitků, jež na mě působily velmi autenticky. Navedly mě na myšlenku, kterou jsem už dříve nosila hlavě,“ konstatovala režisérka.

„Chtěla jsem natočit film, jenž by byl analýzou vztahů, které člověka vysávají. Vypatá to asi tak, že jeden den je váš partner úžasný, ale druhý den je to úplně jinak a vy pak nevíte, co od něj máte čekat. Je přitom jedno, jestli se to stane ženě nebo muži, protože přihodit se to může u obou pohlaví,“ řekla Irena Pavlásková.

Film vs. kniha


„Filmový scénář se od knihy Barbary Nesvadbové dost liší. Přibližně od poloviny se mi příběh začal vyvíjet jiným směrem. Dala jsem si za cíl ho trochu polidštit, protože určité pasáže v knížce se mi zdály být až příliš promiskuitní. Také jsem si hodně pohrála s mužskými postavami. To byla taková jemná prácička, do které jsem projektovala zkušenosti a postřehy své a mých přátel,“ vyjádřila se režisérka a scénáristka Bestiáře, která se kvůli svému filmu rozkmotřila s Barbarou Nesvadbovou.

„Už rok spolu nekomunikujeme. Nepochopila, co všechno obnáší filmařská práce. Zřejmě neunesla, že se zájem netočí pouze kolem její osoby. Dokonce začala pomlouvat herce, obecně zpochybňovat a bagatelizovat jejich práci, což jsem vůbec nechápala. Přestože jsme se jí společně s producenty filmu snažili upozornit, aby se vystříhala těchto útoků, nepřestala s nimi a společně se svými kamarády z bulváru v nich pokračuje i nadále. Překvapilo nás to a připadalo nám to neskutečné,“ rozohnila se Irena Pavlásková, jež do hlavní role obsadila slovenskou herečku Danicu Jurčovou.

„Chtěla jsem, aby roli Karolíny hrála neokoukaná tvář,“ poznamenala režisérka, která herečky do Bestiáře vybírala tři měsíce. „Danica je vynikající herečka s velkým vnitřním prožitkem. Líbí se mi její energie, kterou vyzařuje. Nechtěla jsem do filmu jen nějakou studenou krásku. Potřebovala jsem, aby měla duši, aby jí divák chápal a fandil jí,“ doplnila Irena Pavlásková.

„Když přišla na konkurz, hned jsem věděla, že je ta pravá. Připadá mi, že slovenské herečky vůbec v sobě mají nějakou zvláštní jiskru, kterou ty české nemají. To, že jsme její hlas předabovali ze slovenštiny do češtiny, mi připadá normální. Bylo by složité nějak vysvětlovat, proč má slovenský přízvuk. Tato praxe je běžná i u filmů jiných českých tvůrců,“ vysvětlila režisérka.

Muži ve filmu

Do hlavní mužské role tajemného a nevypočitatelného muže Alexe obsadila Karla Rodena. „S ním jsem točila již čtvrtý film. Marek Vašut, který ztělesnil ministra Jarmila Dobrého, mi hrál v mém absolventském filmu na FAMU jednu komediální postavu,“ sdělila Irena Pavlásková.

„Představitel mírně dekadentního pianisty a čerstvého vdovce Miroslav Etzler absolvoval svůj filmový debut v Času dluhů. Tomáš Matonoha v roli milovníka přírody a zvířat Petra ztvárnil svou první hlavní roli v mém televizním příběhu Muž, kterého chtějí. Jen s Kryštofem Hádkem, jenž si zahrál dobráckého studenta Honzíka, jsem se setkala poprvé,“ uzavřela režisérka.