Od poloviny května probíhá v Holicích peněžní sbírka padesátihaléřů na oživení expozice v Památníku Dr. Emila Holuba.

„Naším cílem je modernizace expozice. Chceme za vybrané peníze pořídit videoprojekci, eventuelně nové exponáty,“ uvedl Vítězslav Vondrouš, ředitel Kulturního domu města Holic, který památník slavného afrického cestovatele spravuje. „První mezisoučet jsme provedli na konci června. Zatím občané vybrali přes osm tisíc korun s tím, že významnou měrou přispěli i žáci Základní školy v Holubově ulici, pro něž připravujeme jako poděkování speciální prohlídku muzea doplněnou pohádkou,“ řekl Vondrouš a dodal, že další mezisoučet je plánován k 1. září letošního roku.

Zájem veřejnosti je podle Vítězslava Vondrouše skutečně velký. Proto organizátoři rozšířili sběrná místa. „Padesátníky tak mohou zájemci vhazovat do pokladniček již na šesti místech, a sice v Městské knihovně, v památníku, prodejně Malavi a nově v Drogerii Pluto, v prodejně Barvy laky a v motorestu na benzínové stanici,“ vyjmenoval Vondrouš a dodal, že mince vozí do Holic i lidé ze širokého okolí.

Přestože platnost padesátihaléřů konči k poslednímu srpnu, trvá sbírka v Holicích až do konce kalendářního roku. „Máme dohodu s bankou, že nám kvůli sbírce s výměnou mincí posečká,“ doplnil Vondrouš.

(Lukáš Peška)