Kmotr domácího představení přijal pozvání do Pardubic bez váhání, protože zdejší kraj má v srdci už od dětství.

Jste patronem komedie Lháři, zalhal jste někdy?
Ano. Třeba zrovna dnes, když se mě někdo ptal, jestli mám čas, a já zalhal, že ne, i když jsem ho měl. Volný čas je třeba si chránit. Já ho mám bohužel tak málo. Takže snad mi tato drobná lež bude odpuštěna. Jako herec se ale často musím vylhávat na jevišti, třeba když se něco nepovede, chybí rekvizita, zapomenete text… Nedávno se mi při představení v karlínském divadle stalo, že nepřišel kolega, který mi měl přinést telegram. A já stál sám na tom ohromném jevišti, diváci na mě koukali, čas běžel neuvěřitelnou rychlostí a pořád nic. Až mi nakonec z orchestřiště dirigent hodil obal od tatranky a já ho četl jako telegram… Strašná situace!

Co vy a humor? Máte ho rád?
Samozřejmě, humoru není nikdy dost. Smích je lék, který vyléčí veškeré neduhy. Proto smích miluji, a to nejen na jevišti, ale především v životě. Bohužel v dnešní době toho kolem nás k smíchu moc není, spíš naopak. Když to tedy jde, smích beru na kila!

Jaký druh humoru preferujete?

Anglický.

A který nesnášíte?
Takový, který má vždy diváka za každou cenu pobavit, rozesmát. Ten působí hrubě a násilně.

Pracujete na nějaké komedii?
Ano. Teď zrovna zkouším
v pražském divadle Broadway muzikál Mýdlový princ. Zazní v něm písničky od Vaška Neckáře a je to vtipné samo o sobě. Takže na tom teď pracuji a moc se na to těším.

Grand Festival smíchu slaví patnácté narozeniny, co byste mu do dalších let popřál?
Nejen festivalu, ale i celému divadlu, které je jedno z nejhezčích u nás, bych popřál pořád tak skvělé divadelní publikum, které tu už dlouhá léta je. K tomuto divadlu i kraji mám vztah už od mládí, protože rod Štěpánků pochází kousek odsud ze Starého Mateřova a naše Jana (herečka Jana Štěpánková – pozn. red.) zde herecky začínala. A já po odchodu z pražského Národního divadla tady taky hrál v Albeeho hře Všechno je v zahradě. Proto děkuji za pozvání, moc rád jsem se na pardubická divadelní prkna zase postavil.

Do festivalu se večer zapojí Listopad s Michalem Dlouhým

Čtvrtečním soutěžním představením Grand Festivalu smíchu bude komedie Listopad, kterou přiveze pražské Divadlo ABC.
Politická fraška jednoho z nejlepších současných amerických autorů Davida Mameta zavede diváky do Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith připravuje na novou prezidentskou volbu, ve které jsou ovšem jeho šance na znovuzvolení „stejně nízké jako Ghándího cholesterol". Nehodlá se však vzdát bez boje a svou chystanou kampaň opře o novou interpretaci oslav Dne díkůvzdání, která by mu měla získat patřičný kapitál.

Aktuální hra

Režisér Petr Svojtka obsadil do hlavní role Michala Dlouhého, který už na pardubickém festivalu zazářil třeba v komediích Hráči nebo Kdo je tady ředitel?.

„Myslím, že je to výborně napsaná hra z nejvyšších pater politiky. Je sice o americkém prezidentovi, nicméně po všech těch veselostech, co jsme u nás zažili v souvislosti s přímou prezidentskou volbou, ale také po všem, co se v posledních letech provalilo v politice české, americké a světové, nám hra připadá velice aktuální," řekl Petr Svojtka.

Na Malé scéně ve dvoře pokračuje od 17 hodin také nesoutěžní část festivalu. Diváci se mohou těšit na kabaret o bláznivém milostném trojúhelníku. Hru Milana Šotka s názvem Fraška à la krab uvede Slovácké divadlo Uherské Hradiště.