RECENZE - 50%Lukáš Dubský

Grand Festival smíchu má letos v soutěžní části hned tři britské komedie různého ražení. Domácí pardubický soubor se představil se situační komedií A je to v pytli!, Hradečtí předvedli Soudce v nesnázích a plzeňští divadelníci zase nabídli ochutnávku drsné skotské dramatiky. Vybrali si k tomu černou komedii Anthonyho Neilsona Lháři, kterou nastudovali v české premiéře.
Skotský dramatik je na britských ostrovech velmi oblíbený, za svá díla již posbíral několik cen. Zároveň je ovšem autorem kontroverzním. Jeho dramata mají často šokující náměty a údajně se proti nim pořádaly i demonstrace.

To ovšem není případ Lhářů, kteří sice nabízejí několik morbidních motivů, ale v celkovém vyznění příliš nevybočují z řady současných situačních komedií.

Policisté, reverend, pedofilové a čivava

Hlavními „hrdiny" tohoto kusu jsou dva policisté, kteří mají před sebou nesnadný úkol. Musí na Štědrý den oznámit rodičům, že se jejich dcera zabila na dálnici právě v okamžiku, kdy mířila domů na svátky. Oběma konstáblům se příčí zničit stárnoucím manželům život, a tak vymýšlí, jak celou záležitost provést, aby obě strany utrpěly co nejmenší psychickou újmu.

Jak už to tak v komediích bývá, drobná lež se zvrtne v kolotoč bizarních situací, do kterých se kromě zmíněné čtveřice zapojí i místní reverend, samozvaná lovkyně pedofilů, její prostoduchá dcera a také jejich vzteklá čivava.
V první fázi inscenace je zdrojem zábavy především vymýšlení toho, jak smutnou zprávu sdělit rodičům. S přibývajícím postavami se konverzační humor překlápí do situační komiky, šílených situací přibývá, nakonec dochází i na striptýz…
Lháři mají velmi příjemnou stopáž – hrají se bez přestávky a trvají zhruba hodinu a půl. Problémem hry je ovšem nosnost zápletky. V programové brožuře je otištěn rozhovor se skotským dramatikem, který v něm radí začínajícím autorům, že by měli mít k dispozici především silný příběh. Ve Lhářích se ovšem vlastními poučkami příliš neřídí, jelikož jejich zápletka by byla vhodnější spíše pro krátký skeč než pro divadelní hru. Na základní kostru se tak nabalují další postavy, které se ovšem na místě ocitnou pouze dílem náhody.

Jistě, náhoda je hybným prvkem snad ve všech situačních komediích, většinou bývá ale děj posouván i situacemi vycházejícími z jeho vnitřní logiky. U Lhářů tomu tak bohužel není, což je možná dáno i tím, že na malém prostoru nezbývá čas ani na povrchní charakterizaci postav, tudíž žádná z nich nepřesahuje rámec typu hloupý policista, nemocný manžel nebo senilní manželka.

Pointa dodává hře tragikomičnost

Pro herce pak není nijak jednoduché si s takto zběžně načrtnutými postavami poradit. Nejlépe to zvládají představitelé policistů Marek Adamczyk a Jan Maléř. Především Adamczyk prokazuje v úloze pomalu chápajícího konstábla Gobbela cit pro načasování jednotlivých gagů.

Lháři jsou komedií, u které divák může strávit vcelku příjemných 90 minut, o moc delší dobu ovšem v hlavě nezůstanou. Příjemným zjištěním ovšem je, že, i když zápletka místy budí rozpaky, má vcelku silnou pointu, která dodává inscenaci výrazné tragikomické vyznění.