Poslední premiéru letošní devětadevadesáté divadelní sezony chystá na sobotu od 19 hodin Východočeské divadlo Pardubice (VČD).
Pardubický stánek paní Thálie připravil pro diváky hru současného maďarského dramatika Kornela Hamvaie s názvem Čas katů. Tento divadelní kus nahradí původně plánovanou Mandragoru.

„Když jsme se dozvěděli, že Mandragoru se nám v komorním prostoru letos uvést nepodaří, bylo ještě dost času na změnu titulu. Hru Čas katů jsme s režisérem Petrem Novotným kdysi připravovali pro Divadlo na Vinohradech, ale nakonec z její realizace sešlo. Teď jsme se k ní tedy vrátili a zjistili jsme, že ve VČD máme pro tuto hru dobré herecké obsazení,“ pravila dramaturgyně Jana Uherová.
„V hlavní roli kata Roche se objeví Jiří Kalužný, který je ve výborné herecké kondici. Na jevišti se ale objeví i dalších asi 35 postav, takže ostatní herci budou vystupovat ve více rolích,“ objasnila obsazení nové inscenace Jana Uherová.

Revoluční události tvoří pozadí příběhu

A o čem vůbec Čas katů bude? Hra je komicko-smutným příběhem spořádaného a čestného občana – venkovského kata Roche.

Jean-Pierre Roch má být přeložen do jiného města, a tak se vydává pro pověřovací listiny do Paříže. Velký svět kata ohromí a zcela pohltí. Ve dvou dnech je třikrát nevěrný své ženě. Je okraden, přijde o peníze i osobní doklady, úřední papíry není schopen vyřídit, protože neumí psát. Jediná cesta zpátky domů je letět balonem.

„Hra se odehrává v období Velké francouzské revoluce, ale ta tvoří jen pozadí. Autor hry se pouze volně inspiroval skutečnými historickými událostmi. Čas katů není příběh o velkých politických událostech, ale je to spíš pitoreskní pouť jednoho člověka,“ vysvětlila Uherová.
„Pro diváky bude možná zábavnější druhá část představení, jejíž děj nechci prozrazovat. Hra má ale neobvyklý spád, je překvapivá a v druhé polovině se mění takřka v detektivku,“ pravila dramaturgyně nové inscenace.

Její slova potvrzuje i ředitel VČD Petr Dohnal. „Byl jsem rád, že Jana Uherová s režisérem Petrem Novotným přišli s nápadem na tuto hru. Musím se přiznat, že obvykle čtu divadelní hry docela nerad, ale Čas katů jsem přečetl snad za hodinu! Je to hra, u které člověka opravdu zajímá, jak to nakonec dopadne,“ nechal se slyšet ředitel VČD.

„Čas katů je zajímavý také v tom, že ačkoliv patří k vážnějším titulům, tak by měl být pro diváky rozhodně zábavný,“ dodal Petr Dohnal.
Představitel titulní role Jiří Kalužný se na postavu kata nevědomky připravoval ještě předtím, než se dozvěděl, že ji bude hrát. „Nedávno jsem četl Svátkovy Paměti kata Mydláře a také Katyni od Pavla Kohouta,“ uvedl Jiří Kalužný.
A jaká jeho postava kata Roche vůbec je? „Je to chlap, který se nechce nikam stěhovat, nemá tu ambici. Je to vlastně slušný a čestný muž, který žije v jistých kolejích. Pak ale přijede do Paříže a tam se mu svět otočí vzhůru nohama. V tom novém světě se pohybuje jako malé dítě, musí si to všechno zažít,“ představil svoji postavu Jiří Kalužný.

Mladé herečky jsou známé z televize

V inscenaci Čas katů se představí také dvě nové tváře. Poprvé budou v pardubickém divadle hostovat dvě mladé herečky Petra Tenorová a Veronika Nová. V Čase katů budou alternovat v několika rolích.
Dvacetiletá Petra Tenorová je rodačkou z Prahy, žije však v Havířově a studuje v maturitním ročníku na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Tenorová má už i zkušenosti z televize – představila se již ve třech televizních pohádkách. Kromě toho Tenorová také několikrát hostovala v Národním divadle moravskoslezském, kde si zahrála malou roli třeba v Rackovi, který je i na repertoáru VČD.

„Poprvé jsme si Petry všimli na Grand Festivalu smíchu. Chtěli bychom s ní intenzivně spolupracovat,“ informoval náš Deník Petr Dohnal.
Druhou herečkou, která se představí pardubickému publiku, je dvaadvacetiletá Veronika Nová. I Veroniku Novou mohou diváci znát z televize. Již čtyři roky totiž vystupuje v úspěšném seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde hraje roli Sylvy Petrové. Ve VČD se tak může setkat i se svým seriálovým kolegou Josefem Pejchalem, který v Ordinaci ztvárňuje postavu doktora Adama Suka. Kromě natáčení seriálu se mladá herečka věnuje také škole, jelikož právě letos končí své studium na Pražské konzervatoři. Se svými spolužáky také nazkoušela autorský muzikál Krysy, který je k vidění v pražském Divadle Na Prádle.

„Jsme rádi, že Veronika Nová projevila zájem o spolupráci s naším divadlem,“ uvedl ředitel VČD Petr Dohnal.
Čas katů je poslední premiérou této sezony. Po divadelních prázdninách na ni v říjnu naváže klasika české literatury Markéta Lazarová od Vladislava Vančury.

Lukáš Dubský