Pardubice – Cyklus zábavně diskuzních pořadů Večerní šumlování, které Východočeské divadlo (VČD) uvádělo jako součást oslav stého výročí otevření Městského divadla, se dnes uzavře.

„Diváci se během neformálního večera opět dozvědí spoustu zajímavostí o čtyřech pardubických hercích, nahlédnou do jejich soukromí a také se s nimi díky spoustě obrazového materiálu z pracovních i soukromých archivů ohlédnou v čase,“ řekl mluvčí VČD Radek Smetana.
Poslední Šumlování se bude konat tradičně na Jevištní zkušebně od 19 hodin.

Role průvodkyně večera se opět zhostí dramaturgyně Jana Uherová, která tentokrát vyzpovídá Ludmilu Mecerodovou, Martinu Sikorovou, Jana Musila a Radka Žáka.

Ludmila Mecerodová po olomouckém a těšínském divadle „zakotvila“ v Pardubicích, které se jí staly domovem na téměř tři desetiletí.
Ráda vzpomíná na postavu Lulu ve hře August August, august, Winifred v Limonádovém Joeovi, Lízu Doolitleovou v Pygmalionu či Maggie ve Zločinech srdce.

„V současné době ji můžete vidět například v nové komedii Čistírna, která bude v únoru reprezentovat Východočeské divadlo na X. ročníku Grand Festivalu smíchu,“ sdělil Radek Smetana.

Radek Žák pochází z Prahy, po konzervatoři prošel angažmá v Divadle O. Stibora v Olomouci a v Jihočeském divadle České Budějovice.
„V Pardubicích na sebe upozornil už před deseti lety jako Mlynář v Jiráskově Lucerně, Puk v Shakespearově Snu noci svatojánské nebo Flop v inscenaci beze slov Cvoci. V současnosti ho můžete vidět například jako Trigorina v Rackovi nebo Mikoláše v Markétě Lazarové,“ upřesnil mluvčí VČD.

„Martina Sikorová je anděl. Možná ne doslova, ale na jevišti hrála anděla už dvakrát – v Malovaném na skle a v Čase katů,“ informoval náš Deník Radek Smetana.

Hodiny zpěvu na zkušebně zúročila Martina Sikorová v muzikálu Chicago, ve kterém zazářila jako vražedkyně Roxie Hart. Poslední její hereckou příležitostí byla Evelyn v komedii Čistírna, ve které hraje kromě Ludmily a Martiny i další host lednového Šumlování Jan Musil.
„Honza má za sebou také angažmá v Olomouci. Je až s podivem, kolik herců pardubického divadla prošlo touto moravskou štací. Hned na počátku svého nového působení ve Východočeském divadle dostal velkou příležitost v podobě titulní role v Radúzovi a Mahuleně nebo jako Horacio v Hamletovi,“ podotkl mluvčí pardubického ansámblu.

„Druhý lednový týden nás čeká možná trochu nesourodá čtveřice, herci nestejné generace, různých zájmů a založení, ale o to zajímavější může být povídání s nimi,“ pokračoval Radek Smetana.

Pro diváky, kteří si neformální posezení s herci oblíbili, slíbila dramaturgyně Jana Uherová jejich volné pokračování: „Večerní šumlování jsme připravili jako nový komorní pořad při příležitosti oslav stého výročí Městského divadla. Ukázalo se, že tato forma povídání, vzpomínání, veselých historek i vážnějších zastavení diváky zajímá. Soudím tak nejen podle zaplněného hlediště. Proto se nám zdálo, že bychom měli v těchto setkáváních pokračovat, ale pochopitelně se nechceme opakovat. Vytváříme proto nový princip a koncepci večerů na zkušebně.“

„Od března se budeme dál scházet s herci, ale chceme více zapojit diváky do hry formou soutěží na dané téma. Trochu si připomeneme i historii divadla, zejména tu nejčerstvější, a také zavzpomínáme na osobnosti Východočeského divadla, které si zasluhují pozornost, i když už nejsou mezi námi – například na Valerii Kaplanovou, Milana Sandhause či Petra Skálu,“ pravila Jana Uherová, která věří, že diváky tato forma večerů také zaujme a zůstanou tomuto typu pořadu věrni.