Pardubice – Jevištní zkušebna Východočeského divadla bude hostit dnes a zítra večer od devatenácti hodin premiéru Gogolových Bláznových zápisků, jež mají podtitul Psí opera o člověku, který nikdy nebyl „in“.

Směšně malí lidé

„Málokterý spisovatel uměl psát o lidech tak směšných, až byli k pláči, a tak politováníhodných, až byli k popukání,“ konstatoval dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka.

„V Gogolových Petrohradských povídkách defilují postavy mimořádně ostrých kontur, a to přesto, že jde o lidi obyčejné, až směšně malé,“ poznamenal Syrovátka.

„Ke Gogolovi se dodnes mnozí spisovatelé hlásí. Ve své schopnosti spojovat protiklady, až mikroskopicky sledovat realitu a přitom si z ní vybírat především téměř symbolické a zveličené detaily, v tom všem zůstává moderní a inspirativní,“ sdělil Deníku Tomáš Syrovátka.
„Naše inscenace je dramatizací jeho povídky Bláznovy zápisky. Téma člověka, který chce zoufale patřit do společnosti, která ho přezírá, který si myslí na víc, než na co má, je dnes stejně živé, ne-li ještě živější, než za autorova života,“ prohlásil dramaturg.

Nechybí ostrý vtip

„Kariéra a postavení znamená nejen úspěch u žen, ale v dnešní společnosti je takřka součástí mravního kodexu, který je třeba splnit. Naše společnost až despoticky vyžaduje úspěch, k neúspěšným je nemilosrdná,“ nechal se slyšet Tomáš Syrovátka.

„O tom všem uměl Gogol psát s obrovskou fantazií a především s ostrým vtipem. O totéž usiluje i naše inscenace, ve které nebudou chybět písničky, humor a v níž se inscenační tým pokusí využít přednosti variabilního studiového prostoru,“ doplnil divadelní dramaturg.