Příběh Dory Idesové se odehrává v obci Žítková, kde se hlavní hrdinka narodila, vyrostla a kde má kořeny. „Zde rozplétá osudy žen svého rodu, který sahá až do 17. století k procesům s čarodějnicemi a končí v současnosti. Dora se jejich umění věštění, léčení a zaříkávání – takzvanému bohování – nenaučila, ale rozhodla se o něm napsat vědeckou práci. Pátrání po pravdě o bohyních se pak prolíná se strhujícím osobním příběhem a hledáním vlastní identity,“ popsala dramaturgyně divadla Jana Uherová.

Titul, jenž získal řadu prestižních cen, jako jsou Magnesia Litera 2013, Kosmas cena čtenářů či Cena Josefa Škvoreckého 2012, do divadelní podoby převedli Jiří Janků a Kateřina Dušková, která následně text také inscenovala.

VYBOČUJÍCÍ Z PRŮMĚRU

„Když jsem Žítkovské bohyně poprvé četla, bylo mi úzko ze systému, který ničí výjimečné jedince. Bylo mi úzko z toho, jak se společnost lidí vybočujících z průměru bojí a jakou má tendenci vytlačovat je ze svého středu. Současně s tím se ale přede mnou rozprostírala Kateřinou Tučkovou úchvatně popsaná krajina Moravských Kopanic, kde jsem nikdy nebyla a kterou jsem si představovala v barvité nádheře. Několik dní jsem Žítkovské bohyně nemohla pustit z hlavy,“ vzpomínala Dušková, která již v minulosti v pardubickém divadle režírovala velmi úspěšné inscenace Mikve a Mezi nebem a zemí.

V hlavních rolích se diváci budou moci těšit na Petru Janečkovou a Jindru Janouškovou, jako host se představí členka Divadla na Vinohradech Antonie Talacková.