„Festival podporuji již dvacet let tím, že mu každoročně uděluji svou záštitu. Vždycky říkám, že ji nerad dávám, když na akci nemohu osobně přijet. Proto mám radost, že se to letos skutečně podařilo. Přece jen nastala nějaká překvapivá okurková sezona, takže se člověk mohl na pondělní odpoledne utrhnout do Pardubic,“ uvedl exkluzivně pro Deník Václav Klaus.

„Věděl jsem, že Czech Open je rozsáhlá akce, což je jedna z jejích unikátností. Ale je to úplně něco jiného opravdu přijít do obrovské haly, kterou člověk zná z hokeje nebo basketbalu a uvidět ten obrovský počet šachistů. To je neskutečný zážitek,“ konstatoval prezident republiky, který v pardubické ČEZ Areně slavnostně zahájil další kolo velmistrovského turnaje.

„Šachy jsem sám rád hrával. Asi ve čtrnácti letech jsem byl přeborníkem Prahy 12,“ pousmál se Václav Klaus. „Dnes ještě občas vezmu do ruky nějakou šachovou knížku nebo časopis, něco si z něj přehraji a luštím či odhaduji, jak má určitá šachová partie dopadnout. Ale že bych si proti někomu sedl a hrál šachy, to už jsem neudělal strašně dlouho,“ přiznal český prezident.

„A třeba mariáš, ten jsem nehrál ještě déle než šachy. Ale kdysi jsme s mým bývalým kolegou z banky a pozdějším ministrem Janem Stráským asi tak po pěti letech našeho působení v politice přemýšleli, o co jsme kvůli ní přišli. Tehdy jsem zavtipkoval, že už nechodíme hrát mariáš,“ nechal se slyšet Václav Klaus, který organizátorům mezinárodního festivalu popřál do dalších let především elán. „Ale oni ho určitě mají, protože jinak by tuto akci nepořádali. A také aby přes všechny krize vydrželi sponzoři, kteří jsou naprosto nezbytní,“ pravil prezident, který prý o budoucnost českého šachu strach nemá.

„Je to vidět i z toho, kolik akcí se po republice koná,“ sdělil Václav Klaus, který k šachu přivedl své dva syny.

„Šachy hrají docela slušně. Už jako pětileté nebo šestileté děti jsem je bral na různé šachové turnaje. Takže vím, co to je, když tatínek stojí za šachovnicí a je nervózní, jestli to jeho dítko dá tu figurku správně nebo ne,“ uzavřel prezident republiky