Základní kámen  festivalu byl ovšem položen již o rok dříve, kdy šlo o jednodenní  setkání dvou generací folkových muzikantů – domácích Marien a  Spirituál kvintetu.
Letos byla hlavní scéna festivalu tvořena čtyřmi koncertními večery na vnějším zámeckém nádvoří a vedlejší scénou na Příhrádku, která je dějištěm tradičních Folkových pohlazení na Příhrádku.
Spojení folkové muziky a historického prostředí se ukazuje jako velmi šťastné.

„Ověřili jsme si to už při pravidelných koncertech, které pořádáme na Příhrádku, že vokální hudba, hraná na akustické nástroje, ve starodávných romantických zákoutích báječně rezonuje," konstatoval Ivan Kurtev.
„Folková pohlazení představují tradiční seriál pouličních koncertů, které jsme na Příhrádku díky finanční podpoře města pořádali už v letech 2007 až 2011. Volně přístupné nedělní recitály mladých amatérských skupin z celé České republiky pak byly nově zapracovány do programu Pernštejnské Fortuny. Na koncertech se na rozdíl od hlavní scény nevybíralo vstupné. Jde o snahu oslovit kolemjdoucí a nabídnout každému folkovou muziku touto pozoruhodnou formou," dodal hlavní pořadatel festivalu.

sVe všední dny?

„Uvidíme, jestli i v příštím roce zůstaneme u stejného modelu. Přece jen v létě je řada lidí na dovolených. Zvažujeme, zda by nebylo lepší posunout festival na všední dny. V těchto úvahách nás utvrzují i vysoké návštěvy ve čtvrtek a  neděli, kdy už se lidé vracejí do Pardubic. Zdá se, že o prázdninových víkendech se snaží spíš  odjíždět z města," všiml si  Ivan Kurtev, který si pochvaloval zázemí na  zámku. „Jeho zaměstnanci nám vycházeli až neuvěřitelně vstříc," doplnil.

„S průběhem festivalu  jsme byli velmi spokojeni. Je vidět, že tuto akci pořádají lidé, pro které je folk životním stylem. I v tom je festival výjimečný. Jen mi u něj trochu chybí víc pardubických sponzorů," podotkla ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková.

(td, lub)