Koncert plzeňské kapely Ortel vzbuzuje vášně. Kontroverzní skupina se má objevit v sobotu od 20 hodin v pardubickém klubu Hobé Music Hall. Místní občanští aktivisté se rozhodli na protest uspořádat alternativní hudební akci.

Koncert kapel Donrvertr, Terne Čhave a Most Wonky, který se odehraje v pardubickém Doli klubu od 19 hodin, má symbolicky vyjádřit názor organizátorů na nevhodnost vystoupení kapely Ortel na zdejší hudební scéně.

„Hranice společenských norem se posouvají. Výrazy jako tolerance, solidarita a lidská práva získávají pejorativní nádech, kapely jako Ortel s texty o uřezávání hlav jsou považovány za normální. Neporušují-li zákony naší země, musíme to samozřejmě respektovat, ale nemusíme s tím souhlasit," objasnila důvod konání koncertu jedna z organizátorek Olga Pavlů.

Úspěch ve Slavících

Není bez zajímavosti, že Tomáš Ortel i jeho kapela slaví úspěch v pěvecké soutěži Český Slavík. Ve středu byly zveřejněny průběžné výsledky a jméno Ortel se objevuje v nejúspěšnější osmičce hudebních skupin i zpěváků. Plzeňskou formaci proslavila především píseň Mešita, která má na serveru Youtube více než dva miliony zhlédnutí.

Zdroj: Youtube


„Prý ve skladbě Mešita urážíme islám. Já ale jen zpívám o tom, co si ostatní myslí. Je to špatně, že se obávám o svou zem a svou identitu? Mám tedy nečinně přihlížet islamizaci Evropy?," uvádí na webových stránkách kapely Tomáš Ortel.
Podle aktivistů se ale skupina Ortel pohybuje na hraně propagace neonacismu.

Pestrost kultury

„Naším cílem je skrze hudbu různých žánrů propagovat pestrost a různorodost kultury. Koncert Ortelu podle nás žádnou skutečnou kulturou není, je to vlastně taková politická demonstrace hlásající nenávistné myšlenky, která je zaobalená do stokrát ohraného hospodského bigbítu. Tato agresivní rétorika, která dostává v naší společnosti čím dál tím větší prostor, nesmí zůstat bez odezvy," dodal další z organizátorů sobotního alternativního koncertu Jakub Koláček.