Bude tomu jednadvacet let, co na soukromé louce východočeský Woodstock vznikl. Letošní začátek bude ve čtvrtek jednadvacátého srpna a festival bude věnován obětem 21. srpna 1968 a magii nového místa Na Prachárně. Bude to definitivně poslední festival a oslava magie v tradičním areálu Na Bojišti.

Vedle jedné z nejtvrdších metalových kapel s prvky etna Soulfly, hardcorových Shelter, šamanských bubeníků The Dhol Foundation či domácí legendy, dlouhá léta komunisty zakázané kapely undergroundu The Plastic People of the Universe na stejném pódiu večer vystoupí a podhorským indiánům zazpívá hvězda nejen popového československého nebe Pavel Bobek.

Legenda

Pavel Bobek, jeden z průkopníků českého rock´n´rollu a posléze country, přijede do podhorského ležení s orchestrem Malinaband, rekrutujícím se z těch nejzkušenějších muzikantů okolo kapely Druhá tráva Roberta Křesťana (ten na letošním ročníku Trutnova také nebude chybět). „Můžeme se opět po roce těšit na jedno z výjimečných vystoupení bořících mýty a hranice hudebních stylů. Bude to jedno ze setkání mimo jakékoliv hudební škatulky. I v tom je totiž poslání Trutnova: rozšiřovat obzory od rocku přes underground, punk, ethno či hudbu s tanečními prvky až k tomu, co sice slyšíme několik let denně z rádia, ale nemusí to být vždycky špatné, byť je to tímto způsobem do určité míry devalvováno,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

Další hvězdy

Mezi další hvězdy letošního Trutnova patří také Stephen Marley, ověnčený zelenou girlandou Grammy za nejlepší reggae desku roku 2007, jedna z nejtvrdších ska-punk-corových kapel Voodoo Glow Skulls, svou verzi garážového punku představí The Subways a přijedou také americko-brazilští metaloví indoši Soulfly s náčelníkem Maxem Cavalerou v čele.

Na Bojiště dále zavítají nezapomenutelní šamanští bubeníci The Dhol Foundation, aby uzavřeli letošní magické setkání Na Bojišti a všichni jsme se tak rozloučili s tímto územím za zvuků, které nejlépe Trutnov charakterizují – bubnů a šamanských nástrojů přírodních národů.

Obětem 21. srpna

Letošní festival je věnován obětem 21. srpna 1968. „Je to 40 let od skvělých šedesátých let, která se nesla ve znamení hudby, svobody, happeningů a Woodstocku, tedy věcí, které spoluvytvářejí pověstného ducha festivalu. Byla však bohužel u nás zakončena okupací. Statečnost mnohých, ale i nedobrovolné tragické osudy tím hodláme připomenout a malým střípkem jim chceme vzdát čest. I díky nim se může festival pořádat. Svoboda není samozřejmostí. To, že by se měl festival přestěhovat právě do bývalých prostor, které okupovala ruská armáda, nepovažujeme za pouhou shodu okolností. Namísto tanků a střeliva bude slyšet hudba,“ říkají na závěr pořadatelé.