Je to další sbírka původních SF povídek českých autorů, které vydalo nakladatelství Mladá fronta ve spolupráci s časopisem Ikarie v edici Ikaros. Ve čtvrtek nový svazek edice pokřtili autoři a přátelé sci-fi literatury spolu s redaktorem edice Vlastimilem P. Fialou v pražském knihkupectví Netopejr.

Vlado Ríša píše v úvodu o tom, jak sestavoval antologii Česká fantasy a poté pročítal ohlasy a recenze. „V jedné internetové debatě jsem narazil na malou připomínku, že antologie není špatná, ale povídky jsou rok od roku temnější, krutější a krvavější. Prý ubývá humoru…“ To bylo pro editora podnětem pokusit se o humoristickou antologii. Jak se to editorovi podařilo, může nyní posoudit i čtenář.

V knize je zastoupeno 11 autorek a autorů, mezi nimi i sám sestavovatel antologie. Kromě něj napsali povídky Martin D. Antonín, Jaroslav Mostecký, Zdeněk Rosenbaum, Milan Petrák, Jana Rečková, Jaroslav Petr, Pavel Bezouška, Jan Kovanic, Martina Šrámková a Petra Neomillnerová, přičemž Milan Petrák se v antologii představuje hned čtyřmi texty. Vlado Ríša uvádí autory v miniaturních medailoncích s humorem, pouze nejstarší z autorů Zdeněk Rosenbaum si svůj portrétek napsal sám.

Zajímavé je, co autoři považují za humor. Ríša uvádí, že jsou tu zastoupeni autoři, o nichž by to ještě před nějakou dobou ani nepřepokládal. Rozsah záběru je široký – „od čistých fantasy po hard SF“, řečeno Ríšovými slovy.