Příběh dvou krásných mladých žen na pozadí kruté a nebezpečné doby protektorátu se stal podle mínění členů České filmové a televizní akademie nejlepším pořadem v původní dramatické tvorbě.

Bez svatozáře

„Film ukazuje hrdiny odboje bez svatozáře, se všemi lidskými chybami a slabostmi. Dostalo se mu za to i tvrdé kritiky. Proto jsem rád, že po všech těch polemikách obdržel toto uznání,“ řekl při slavnostním vyhlášení televizních cen Elsa 2007 Ivan Hubač, šéfdramaturg Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby České televize, která Operaci Silver A vyrobila a letos v dubnu také odvysílala v hlavním vysílacím čase.

Pod vítězným (i když silně kontroverzním) scénářem bylo podepsáno manželské duo Lucie a Josef Konášovi. „Díky Pánu Bohu, že byl doma. Takový projekt, jako byla Operace Silver A, potřebuje spoustu štěstí. Když se Pán Bůh rozhodne, že nevyjde, tak prostě nevyjde, ale tady byl Pán Bůh doma,“ nechal se slyšet Josef Konáš. „Chtěl bych poděkovat akademikům za nádhernou cenu. Zjistil jsem, že talent režiséra roste s talentem lidí, kteří ho obklopují. A já měl štěstí na senzační spolupracovníky,“ konstatoval režisér filmu Jiří Strach.

Nejlepší herečkou v původní dramatické tvorbě byla vyhodnocena Klára Issová, která si v „pardubickém“ příběhu zahrála roli Hany. „Chtěla bych poděkovat režiséru Jiřímu Strachovi, scénáristům, protože bez nich by nebylo co hrát, a také akademikům za to, že si všimli mé práce. Taková cena je velkým povzbuzením,“ podotkla Klára Issová.

Její herečtí kolegové Tatiana Vilhelmová (Táňa) a Ivan Trojan (František) navíc byli za své výkony v tomto snímku o lásce, hrdinství a slabosti nominováni také. Mezi muži však nakonec kraloval Vladimír Dlouhý za roli Pavla ve filmu Swingtime.