Majáles tradičně nabídl program složený z různých hudebních žánrů. Akci zahájil písničkář Pokáč, došlo také na rozjeté rockery Prague Conspiracy nebo zpěváka Michala Hrůzu, který svými hity navodil příjemnou atmosféru.

Zajímavé vystoupení plné netradičních kostýmů pak předvedla pop-funková skupina Monkey Business.

Jako obvykle nemohla chybět domácí Vypsaná fixa, která se do toho pořádně opřela, takže rozhýbala celý areál. A zatímco loni frontman Márdi místo písně Lunapark zpíval Aquapark, letos žádné takové úpravy nebyly potřeba. Počasí akci přálo. Došlo na oblíbené písničky Dezolát, 1982 nebo Antidepresivní rybička.

Pátek zakončily kutnohorské Rybičky 48 se svou show plnou pyrotechniky. Areálem zněly hity jako Ooou nebo Zamilovaný/Ne-šťastná. Posluchači si taky společně zanotovali song My ještě nejsme starý – čekal je ostatně další majálesový den, který opět nabízel velice zajímavý line-up.

Tančilo se od začátku

Sobotní program odstartovala už v 11 hodin dopoledne ska kapela Sto zvířat. „Marně přemýšlím, kdy jsme naposledy hráli v 11. Nejspíš před lety v New Orleans, ale to bylo večer,“ komentoval netradiční čas zpěvák Jan Kalina. Jana a její chlapci, jak se kapele přezdívá, však předvedli tak veselou show, že se jim podařilo roztančit posluchače i v brzkou hodinu.

Obrovský příval energie předvedla zpěvačka Marka Rybin, která nejdříve vystoupila se znovuobnovenou crossoverovou kapelou Gaia Mesiah a později i se skupinou Skyline hrající elektronickou taneční hudbu. „Trochu mě bolí nohy, včera jsem byla po letech na závodech ve skoku do dálky a trojskoku,“ hlásila. Na jejím vystoupení to ale nebylo ani trochu poznat a oba koncerty patřily ke špičce celého majálesu.

Terminál Jana Kašpara na letišti v Pardubicích.
Letiště letos očekává 90 tisíc cestujících

Energie na rozdávání

Velmi povedené vystoupení předvedla také Anna K, která se na letní scéně letos objevila vůbec poprvé. Zazněly známé hity jako Nebe a Nelítám nízko, ale také písně, které rádia nehrají. „Děkujeme, že jste si poslechli písně, které neznáte, a že jste s námi odstartovali letní sezonu. Zjistila jsem, že musím zapracovat na kondici, už nemůžu,“ glosovala zpěvačka. Do svého koncertu ostatně dala všechno – a posluchači jí energii svými reakcemi poctivě vraceli.

Největší koncert

Svůj největší koncert v sobotu zažila pardubická parta Sabrage. A s výsledkem mohou být její členové spokojení. Frontman Julian Záhorovský předvedl, jaký je showman, a bavil diváky. Dojem podkreslil originální tanec se členkami domácí taneční skupiny T-Bass.

Bavil také další velký showman Jiří Macháček se svou skupinou Mig 21. „Vystupujeme bez spodního prádla,“ upozornil publikum.

Závěr festivalu pak patřil Marku Ztracenému a skupině Mandrage.

Kritika náramků

Velkou vadou na kráse ale bylo zavedení platebních náramků s čipem. Zákazník při platbě neviděl na displej, takže pokud neustále přes svůj mobil nekontroloval stav svého konta, nevěděl, kolik zaplatil, snadno mohl přehlédnout, když mu obsluha odečetla víc peněz, a odcházel o pár stovek chudší. Stížností návštěvníků tak věru nebylo málo. Při přetížení sítí navíc nebylo vždy možné na telefonu okamžitě zkontrolovat, zda transakce proběhla v pořádku.

Je škoda, že takováto organizační záležitost může výrazně zkazit dojem z tak kvalitní a zábavné akce, jakou Majáles Pardubice nepochybně je. Při výběru kapel totiž pořadatelé opět měli šťastnou ruku.

K celostátní stávce Vyjdi ven se ve čtvrtek připojilo zhruba dvacet studentů a zaměstnanců pardubické univerzity.
Studenti univerzity se připojili k protestům