„Na kruhovou trať v centru se vydají různě zbarvená vozítka poháněná pedály. Tento sport nebo aspoň netradiční koníček vznikl téměř před třiceti lety ve Francii, odkud přijede i většina účastníků,“ uvedl organizátor Evžen Vyčichlo.

„Snažím se zavést tradici i u nás, abychom nemuseli jezdit na závody ven. Sport nebo lépe společenská zábava se postupně dostává od západu na východ. Závody se jezdí ve Francii, Itálii, Rakousku nebo v Německu,“ pokračoval Vyčichlo, zatím jediný vlastník takového vozítka v Česku.

Závodů se zúčastní třicet vozítek. Každé šlapací autíčko je originál. Majitelé je vyrábějí z laminátu nebo potáhnou plachtou kovovou konstrukci. Někteří investují víc peněz a mají vozítko z plechu. Jeden z francouzských účastníků jej postupně vylepšuje již čtrnáct let a dopravní prostředek ho už stál sedm tisíc eur. „V pravidlech je, že vozítko musí být výhradně ruční práce, žádná průmyslová výroba,“ řekl Vyčichlo.

Cílem je zejména co nejvíc pobavit diváky. Nejde jen o to být nejrychlejší, porota hodnotí i umělecký dojem. „Za jednu jízdu se mohou vystřídat až čtyři závodníci. V cizině jezdí i vozíčkáři, vozítko pohánějí rukama a do kopce je tlačí pomocník. Snad se podaří uspořádat i příští ročník závodu a povede se nám pozvat i vozíčkáře,“ dodal Vyčichlo.

Závod bude mít vliv na dopravu v ulicích. Od 12.30 do 19 hodin bude uzavřena třída Míru a v době od 13 do 18 hodin také polovina Masarykova náměstí, Sukovy třídy a rovněž náměstí Republiky.

(msu, čtk)