„Sny jsou filmy chudých,“ říká hlavní hrdina komedie Antonína Procházky Věrní abonenti, která byla k vidění v neděli večer ve Východočeském divad〜le. „Jezdíme v autě, vyděláváme, snídáme, platíme složenky a občas – alespoň někteří – sníme. Většinou jen krátce, ale i těch pár vteřin je důležitých. Protože sny jsou tady od toho, abychom své bláznivé představy nemuseli doopravdy prožívat. A život je tu asi proto, abychom se ze svých iluzí měli kam vracet,“ pokračoval Ríša, jehož v inscenaci pražské agentury Harlekýn ztvárnil herec Václav Vydra.

Mladá sousedka

„Je to moc dobře napsaná hra,“ sdělil představitel Ríši. Ten již řadu let navštěvuje jako věrný abonent divadlo společně se svou manželkou Danou (Jana Boušková). Protože však propásli výměnu legitimací, abonentky sice získali, ale každý na jiné straně řady. A Ríša najednou dostane mladou půvabnou sousedku Petru (Barbora Petrová známá jako Lenka Váchová ze seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě)…
„Napadlo mě, že bych mohl historku, kterou mi vyprávěla bývalá pokladní, rozvinout. Přemýšlel jsem, jak se asi jejich vztah během sezony vyvíjel a jestli na to měly vliv i hry, které se odehrávaly na jevišti,“ pravil Antonín Procházka, který komedii také režíroval a zároveň v ní ztělesnil postavu druhého herce.

Ríša, jemuž se občas prolíná reálný svět s divadelním, se během sezony ocitá v různých „kusech“. Diskutuje s řadou postav včetně slavných Čechovových figur, jako Romeo baletí s Julií (vtipná taneční vložka Václava Vydry odrovnala i Janu Bouškovou), jako Othello odmítá vraždit Desdemonu a naopak Desdemona vraždí jej. Klidně se nechá se dojímat i srdceryvným příběhem Manon, v níž vidí sousedku z hlediště Petru.

„Kdyby Manon měla řidičák, tak by nezemřela tak nádherně v náručí svého milence, ale rozflákala by se někde na dálnici,“ přemítal Ríša, který do divadla chodí navzdory tomu, že ho vážné hry deprimují a při kome〜diích vždycky spolkne žvýkačku. Díky pohledné sousedce najednou návštěvu představení nebere jako společenskou povinnost, ale do divadla se dokonce těší! Brzy se do Petry, která je o třiadvacet let mladší než on, zamiluje, což způsobí rozvrat Ríšova manželství s Danou.

„Manžel, to je to, co zbylo z milence, když je z něj vytržen nerv,“ tvrdí Dana, která neváhá a brzy si také na truc „nabrnkne“ novou známost.
„Manželství je nostalgické vzpomínání na to, jaké to bylo na začátku,“ míní Petra, která má za sebou i přes své mládí nepovedený svazek s horolezcem. Postupem času ale zjišťuje, že ani partnerství s Ríšou není to pravé ořechové…

Devítiletá herečka

„Těžko říct, jak bych se zachoval v soukromí, kdyby se mi něco podobného stalo. Možná by to vypadalo podobně jako v této hře. Ale samozřejmě je to fabulace a člověk nikdy nemůže tvrdit, jak by zareagoval, protože modelové situace v životě neexistují,“ je přesvědčen Václav Vydra.
„Naštěstí se nám nikdy nic podobného nestalo,“ oddychla si s úsměvem Jana Boušková. „Hra je však od Antonína Procházky výtečně napsaná,“ sdělila herečka, která se s autorem setkává i na jevišti. „Jako autor však do hry zasahuje jen minimálně,“ podotkla Jana Boušková, které se v souvislosti s Pardubicemi vybaví především perník.

„Tonda je pro mě hlavně kolega, nikoliv autor. S ním by to na jevišti bylo asi utrpení,“ přidal se Václav Vydra.
„Ta hra už je mimo mě,“ pokračoval „plzeňský Moliére“, který s pardubickým stánkem paní Thálie v minulosti úspěšně spolupracoval na svých inscenacích S tvojí dcerou ne a Ještě jednou, profesore. „Pokaždé to byla fajn práce. Nevím, kdo ze souboru odešel a kdo přišel, ale rád se do Pardubic vracím. Je tu krásné divadlo, kde navíc dost často hraji,“ svěřil se Antonín Procházka, který už by si ale zřejmě na hostování v Pardubicích netroufl. „Doprava je dnes mnohem hustší, než byla tehdy. To dojíždění už bych asi nezvládl,“ prohlásil známý divadelník, jehož hra si několikrát vysloužila potlesk na otevřené scéně.

Velký obdiv pardubického publika patřil rovněž představitelce Alexandry (neteře Petry) Barboře Vágnerové.
Devítiletá dcera známého muzikanta Karla Vágnera i přes svůj nízký věk zvládla svůj náročný part na výbornou.