První ze dvou víkendových akcí nese název Bohdanečský okruh. Uskuteční se v sobotu a jeho tradice sahá do třicátých let minulého století.

Návrat

Prudký rozvoj automobilismu ve třicátých letech a vzrůstající počet konaných závodů se nevyhnuly ani malebnému lázeňskému městečku a v letech 1935, 1937 a 1938 se v Lázních Bohdaneč uskutečnil závod pod názvem Bohdanečský okruh.

Uspořádání závodu bylo iniciováno tehdejším ředitelem lázní Františkem Podlešákem, který chtěl tehdy tímto tak atraktivním způsobem zviditelnit zdejší městečko a hlavně lázně samotné.

Závod byl pořádán Ligou československých motoristů v Pardubicích, trasa byla dlouhá patnáct kilometrů. O věhlasu zdejšího okruhu svědčí nejen jména zúčastněných jezdců Vitvar, Pohl, Lucák, Uher, Rosák, Sojka, kteří v té době patřili k evropské špičce, ale také se zde proháněly skutečné skvosty značek Norton, Rudge, Velocette, Bugatti nebo MG.

Slibně započatou tradici a věhlas zdejšího závodu žel přetrhl nástup fašismu, následná okupace Československa a druhá světová válka.
Veterán klub Pardubice připomněl historii tohoto závodu již v letech 1986 až 1991, kdy na trase původního závodu byla uspořádána mezinárodní rallye pro historické motocykly.

V letošním roce se v Lázních Bohdaneč snaží připomenout tento závod: trasa 29. ročníku Mezinárodní veteran rallye Pardubice bude částečně vedena po historické trase Bohdanečského okruhu. Rallye se koná v sobotu za mezinárodní účasti posádek ze Slovinska, Německa a Polska. Trasa celé rallye měří bezmála osmdesát kilometrů a je rozdělena do dvou etap. Start rallye je na Pernštýnském náměstí v Pardubicích v jedenáct hodin, předpokládaný příjezd do cíle první etapy v Lázních Bohdaneč je od dvanácti hodin.

Na náměstí Lázní Bohdaneč pak budou vystavena všechna vozidla účastníků rallye, kteří se následně vydají do druhé etapy, končící opět v Pardubicích na Pernštýnském náměstí.

Folk z Olomouce

Druhou atraktivní akcí v Lázních Bohdaneč bude sobotní koncert folkové kapely Domino, a to od šestnácti hodin ve velkém sále zdejších léčebných lázní.
Olomoucké folkové trio disponuje mimořádnou barvou vokálu a pozoruhodným repertoárem. Manželé Blanka a Pavla Mazalovi spolu s Alešem Kubisem mají za sebou léta hudebních zkušeností ve folkloru, bluegrassu a dalších příbuzných hudebních žánrech.

(ko)