„Návštěvníkům Pardubického letního kina Pernštejn jsme se tuto exkluzivní projekci rozhodli dát jako dárek na rozloučenou s druhou sezonou našeho projektu,“ konstatoval jeden z provozovatelů Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.
Přijede i Fenič
„Účast nám přislíbil i Fero Fenič, jehož společnost Febio tento populární satirický pořad uváděla na obrazovkách České televize od června roku 1993 do konce roku 1997,“ sdělil jeden z provozovatelů kina.
„V pardubických Tyršových sadech bude k vidění střihový film, který se zapsal do historie české kinematografie jako první celovečerní film překopírovaný z obyčejného videa na 35milimetrový filmový pás a jako jeden z mála domácích snímků, které se zcela zaplatily výnosem ze vstupného od tuzemských diváků,“ prohlásil Jan Motyčka na adresu titulu, který se díky počtu diváků převyšujícímu 200 tisíc zařadil mezi dva nejnavštěvovanější české snímky roku 1998.
Jeden z nejúspěšnějších pořadů devadesátých let minulého století zůstává dosud v tomto žánru výjimečným. I když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné programy, vymyká se jeho specifický humor všem ostatním.
„Tím, že nerespektoval žádné tabu, stal se pro část veřejnosti dokonce nepřijatelným,“ poznamenal Fero Fenič, z jehož nápadu projekt vyšel.
„Česká soda jako první přišla s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů atd. Vyvolala spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale především si získala nebývalou oblibu,“ prozradil ředitel společnosti Febio.
Mnohé texty z České sody dokonce zlidověly. Pořad se stal fenoménem, o čemž svědčí i založení několika fanklubů, výroba stejnojmenné sodové vody, velký zájem o videokazety či jeho neustálé reprízy v České televizi.
Pořad připravoval dramaturg Milan Tesař. Prvním režisérem byl Václav Křístek a prvními spoluautory kolektiv z okruhu časopisu „Sorry“.
Postupně pak byli ke spolupráci přizváni i dnes respektovaní režiséři Jan Hřebejk, Igor Chaun, Ján Sebechlebský (nyní například Ordinace v růžové zahradě), Milan Šteindler (příspěvky z cyklu „Alles gute“ však vznikaly nezávisle na pořadu a byly k němu připojeny vždy jen na jeho konec) nebo debutant Petr Čtvrtníček (moderátor pořadu od šestého dílu) a další.
Buďte u natáčení!
Pokud se chcete sami aktivně podílet na tvorbě populárního satirického pořadu Česká soda, máte nyní díky společnosti Febio, provozovatelům Pardubického letního kina Pernštejn a Pardubickému deníku jedinečnou šanci!
Ve čtvrtečním vydání Pardubického deníku najdete exkluzivní pohlednici zvoucí na jediné letošní veřejné promítání České sody v České republice.
„Na tuto speciální pohlednici mohou zájemci napsat svůj vlastní námět na scénku tohoto pořadu, jehož pokračování se připravuje na příští rok pod taktovkou Fero Feniče pro jeho Febio TV. Pak už jen stačí tuto pohlednici poslat spolu s e-mailovým či telefonickým kontaktem na adresu Pardubického letního kina Pernštejn, Tyršovy sady, 530 02 Pardubice, a to do konce září. Nejlepší nápady čtenářů budou realizovány a jejich tvůrci přizváni na natáčení,“ informoval náš Deník Jan Motyčka.
„Ani ti, jejichž náměty nakonec nebudou realizovány, nemusí smutnit. Také oni totiž mají šanci vyhrát hodnotné ceny. Jejich pohlednice budou zařazeny do slosování. Pokud se na ně usměje štěstí, mohou vyhrát například unikátní trička Pardubického letního kina Pernštejn či dárky z produkce společnosti Febio,“ podotkl jeden z provozovatelů letního kina Pernštejn, které bude nadělovat ještě dále!
Exkluzivní dárek
Každý, kdo zavítá na jediné letošní veřejné promítání populárního satirického pořadu Česká soda v České republice, dostane navíc jako bonus exkluzivní dárek s mimořádnou sběratelskou hodnotou. „Pro návštěvníky Pardubického letního kina Pernštejn máme připraveny speciální lahvičky s přesnou kopií viněty, jaká se objevila v úvodní znělce České sody,“ uvedl Jan Motyčka.