Nominaci si vysloužil za ústřední roli v oblíbené inscenaci Mefisto. O cenu bude bojovat 24. března v Národním divadle s Jurajem Kukurou a Václavem Neužilem.

Nominace potěšila

„Dojmy z nominace mám hezké, je to úžasné a mám z toho opravdu radost. Nad tím, jestli mám šanci v této konkurenci zvítězit, nepřemýšlím, sama nominace je pro mě velice důležitá,“ prozradil Deníku herec Ladislav Špiner.

Tato nominace se prý s Cenou Thálie pro mladého činoherce do 33 let nedá porovnávat. „Každé ocenění je jiné, obě ceny mají svou váhu. První Thálie je ale pořád první a mám ji doma, což je důležité. Je to ocenění mé práce a určitého výkonu,“ vysvětlil Ladislav Špiner.

Co mohlo hovořit v jeho prospěch, Špiner netuší. Ocenění, které už získal, v tom ale prý roli nehraje. „Herecká asociace vidí ročně desítky až stovky premiér a asi se jim to líbilo,“ dodal pardubický herec, který doufá, že porota si teď divadel ve východních Čechách bude více všímat.

Kvalitní herci

VČD bylo oceněno již třetím rokem. Kromě letošní nominace a loňského ocenění Špinera totiž před dvěma lety získala Cenu Thálie pro mladou činoherečku i bývalá členka souboru VČD Lucie Štěpánková, která v současné době hraje v pražském Divadle na Vinohradech. Do širší nominace na Thálii se loni dostal i Josef Vrána. „Je skvělé vidět, že tu neděláme špatné divadlo. V Pardubicích jsou kvalitní herci, čímž nemyslím sebe, ale všechny. Je tu jeden skvělý herec vedle druhého,“ pochvaloval si Špiner.

Role v Mefistovi, za kterou byl nominován, je pro Špinera důležitá, ale náročná. „Hraji herce, což je vždy těžké, v roli se odráží i kousek mě samého. Před představením vždy potřebuji dvě hodiny na soustředění. Ale mám tuto roli rád, člověk v ní ze sebe dostává všechno,“ podotkl Ladislav Špiner, který byl v sobotu večer na Divadelním plese vyhlášen v divácké anketě též nejoblíbenějším hercem Východočeského divadla.

(len)