Čtyři roky mapovali objekty v celé České republice a na více než 4 tisících záznamech zachytili dosud existující i zaniklá díla, která vznikala od 50. let do konce 80. let 20. století. Mapa obsahuje sochy, pomníky, reliéfy, mozaiky, sgrafita, nástěnné malby, ale také neony či informační systémy pro budovy.

„V socialistickém období vzniklo z veřejných peněz více než třicet tisíc uměleckých děl pro interiéry i exteriéry novostaveb úřadů, škol, zdravotních a nákupních středisek, zemědělských družstev nebo jako výzdoba prostor panelákových sídlišť,“ přiblížila Vladislava Říhová z Katedry humanitních věd Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Veřejný prostor socialistického Československa přitom zdobily nejen pomníky s ideologickým obsahem, ale také výtvarně kvalitní realizace s abstraktními nebo nekonfliktními náměty. Mnohdy vznikaly v ateliérech evropsky oceňovaných výtvarníků, jako byli Karel Malich, Zdeněk Sýkora, Čestmír Janošek nebo Adriena Šimotová. Umělecká díla socialistického období jsou často v dezolátním stavu nebo zanikají při přestavbách budov. „Odborníci v rámci výzkumu hledali díla v terénu, autorsky je určovali, datovali a hodnotili také jejich poškození,“ uvedla Martina Macková z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Nová mapa Sochy a města má sloužit nejen majitelům děl a občanským sdružením, která pečují o veřejný prostor, ale také památkářům. Informace totiž dávají možnost některá díla vybrat k památkové ochraně. Mapu Sochy a města najdou zájemci na webové adrese https://sochyamesta.cz/.

Ilustrační fotografie.
Na lůžko v domově pro seniory se čeká klidně i pět let