Dvacítka velkoformátových portrétů vybraných z cyklu Persona zobrazuje známé tváře z popkultury.
„Nejlepší snímky většinou vznikaly až na konci fotografické seance, na závěrečné roličce filmu umělci odložili svou profesionální masku," řekl fotograf novinářům.

Nechá je unavit

„Hlavně já je nechám unavit. Oni na mne jdou s těmi klasickými pózami, pak se unaví a já začínám fotit," uvedl Antonín Kratochvíl.

Návštěvníci mohou na výstavě vidět například tváře zpěváků Bona a Boba Dylana, herců Billyho Boba Thorntona, Jeana Rena, Pavla Landovského a Johnnyho Deppa nebo filmového režiséra Bernarda Bertolucciho. K portrétu hudebníka Davida Bowieho, který před několika dny zemřel, pořadatelé připevnili červenou růži.

Fotografování celebrit se leckdy odehrává v neobvyklých podmínkách. Bowieho Kratochvíl nasnímal v průjezdu v New Yorku, Boba Dylana před opuštěným motelem. Místo vybírá často náhodně, bez předchozího rozmýšlení, ale, jak říká, průběh má vždy pod kontrolou.

Antonín Kratochvíl v roce 1967 emigroval přes Jugoslávii do Rakouska. Žil ve Švédsku, prošel francouzskou cizineckou legií, absolvoval katedru fotografie výtvarné akademie v Utrechtu v Nizozemsku a 40 let prožil ve Spojených státech, kde zahájil kariéru válečného fotografa-zpravodaje a autora světového významu.

Prosadil se jako fotograf Los Angeles Times. Dnes žije v Praze. Jeho dokumentární fotografie mu vynesly několik mezinárodních ocenění, získal ceny World Press Photo v kategoriích reportáž, portréty a příroda.

Jeho fotografie se objevily v nejprestižnějších novinách a časopisech po celém světě, jeho práce je vystavena ve sbírce Bibliotheque Nationale v Paříži a v Muzeu moderního umění v San Francisku.

Za svou práci byl mimo jiné oceněn i „fotografickým Oscarem", cenou Novinář roku udělovanou Mezinárodním střediskem fotografie v New Yorku a cenou Leica Medal of Excellence Award za vynikající úspěch v reportážní fotografii. V roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Sám se fotí nerad

Sám se nechává fotit nerad. „Na těch detailních snímcích si vždycky připadám jako vepř," podotýká Antonín Kratochvíl, jehož výstava potrvá v Galerii města Pardubic na Příhrádku do 28. února.