Thajský večer připravilo v pardubickém Klubu 29 Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.
„Večerem provázela Svatava Bártová, která žije přes dvacet let v Thajsku, se svou sestrou Vlastou Bártovou. Paní Svatava Bártová pozvala na tuto akci paní Phorn, která žije v Bangkoku a je majitelkou kuchařské školy. Zároveň byly přítomny i dvě thajské masérky. Cílem programu bylo podělit se s návštěvníky o zajímavosti a perličky, které se nenajdou v průvodcích a ani na internetu, popřípadě podat cenné rady,“ uvedla Ivona Baklíková z Centra na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.

Rychlokurz vaření thajských nudlí

„Večer byl zahájen tancem s thajskou hudbou v tradičním oděvu. Nechybělo ani promítání fotek a videí. Velmi zajímavou částí byl rychlokurz vaření, kde návštěvníkům paní Phorn ukázala přípravu thajských nudlí. Závěr akce patřil opět tanci a hudbě,“ doplnila Ivona Baklíková.

Co se týče návštěvnosti, byl thajský večer podle slov vedoucí Centra na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj úspěšný. Přišlo přibližně sedmdesát lidí.

Thajsko je čím dál atraktivnější

„Zájem o Thajsko jako o destinaci se zvyšuje. Tato země se stává stále atraktivnější. Prostřednictvím akcí, jako byla třeba tato, se centrum snaží dávat prostor pro další seberealizaci cizinců žijících v České republice, přiblížení jejich kultury a tradic zemí, z nichž přicházejí, a bourat tak předsudky mezi majoritou a minoritou,“ řekla Baklíková.

Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj nabízí mnoho aktivit pro své klienty, což jsou cizinci mimo Evropskou unii s dlouhodobým nebo trvalým pobytem. „Od ledna do srpna roku 2011 centrum navštívilo 789 klientů z 34 zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji vy〜užívají nabídku kurzů českého jazyka, sociálního a právního poradenství a dalších aktivit. Všechny služby jsou cizincům poskytovány zdarma,“ prohlásila Ivona Baklíková.

Lenka Štěpánková