„Letošní ročník měl solidní úroveň. Několik inscenací bylo nad standardem, pár pod ním, ale to se občas stává," poznamenal předseda poroty.
„Během minulého týdne jsme v Pardubicích viděli sedm soutěžních komedií, z toho dvě výjimečné. Poměrně vzácně se sešlo mínění odborné kritiky s publikem, a tak si ceny po zásluze rozdělilo Klicperovo divadlo s komedií Figarova svatba a Městská divadla pražská s titulem Bedřich Smetana: The Greatest Hits," pokračoval Zdeněk A. Tichý. „Za odbornou porotu mohu potvrdit, že jsme se snažili rozhodovat zodpovědně, protože jsme věděli, že na náš verdikt se nevztahuje amnestie prezidenta republiky," vtipkoval šéf porotců.

„Tentokrát jsem si hodně uvědomoval, že pardubický festival není uzavřený jen sám pro sebe a má důležitou funkci i proto, že dokáže objevit některé komedie i divadla. Tím, že jim udělí nějaká ocenění nebo se dostanou na festival, je na ně pak upřena větší pozornost, což je moc dobře," prohlásil Zdeněk A. Tichý.

Rozmanitý ročník

„Mnohá divadla možná i díky festivalu poznala, že není třeba sázet jen na osvědčené tituly a nebojí se vyhledávat nové. Je vidět, že to ani s původní českou komedií není tak špatné, jak se říkávalo v devadesátých letech. Divadla autory vyhledávají, dávají jim prostor a nejsou to jen nahodilé pokusy," všiml si předseda odborné poroty.
„Letošní ročník nám přišel velmi rozmanitý. Mohli jsme se seznámit s dosud nepoznanými divadly, jako byly například soubory z Příbrami či Ostravy," sdělila předsedkyně studentské poroty Grand Festivalu smíchu Hana Rubišarová.

„Většina inscenací pocházela od autorů různých národností. Pozitivní bylo, že jsme se na festivalu nesetkali jen s činohrou, ale také třeba muzikálem či dramatičtějšími tituly. Přehlídka divákům umožnila bohatou škálu prožitků od poctivého smíchu až k slzám dojetí," bilancovala Hana Rubišarová.