Z Česka až do Asie. To má teď na programu pardubický Chlapecký sbor Bonifantes. Mladí zpěváci odjíždí již dnes večer do Thajska a jejich turné potrvá až do 5. srpna. Co tam na účastníky čeká a jak se Bonifantes do této pro ně dosud neznámé oblasti těší? Na to v rozhovoru odpovídal umělecký ředitel Bonifantes JAN MÍŠEK (na snímku
z archivu sboru Bonifantes).

Co pro sbor toto turné po Asii znamená?

Bude to pro nás nová zkušenost na cestě na Dálný východ. My asijskou kulturu známe pouze z laického pohledu Středoevropana. Zatím nevíme, jak na nás budou reagovat posluchači. Moc se těšíme na místní mentalitu a bangkokský mumraj. Hodně teď čteme o kultuře Thajska a Bangkoku, o buddhismu a snažíme se, aby kluci dopředu nasáli tu atmosféru. Vždy pro chlapce připravíme průvodce a jedním z dalších cílů je i naše kluky vzdělat v turistickém slova smyslu. Většinou na konci turné také následuje nějaký vědomostní test. Chceme ten čas v zahraničí využít beze zbytku.

Jaký bude váš program?

Turné bude mít tři části. V té první budeme vystupovat se siamskou filharmonií Siam Philharmonic Orchestra. Máme v plánu interpretovat veliké dílo od Gustava Mahlera, jeho osmou symfonii „Symfonii tisíců", což je hodinu a půl dlouhá, fantastická skladba. Sborový particel má přes dvě stě stránek. První část díla je psána na liturgický text a druhá na závěrečnou část Goethova Fausta. Na koncertu se bude podílet několik sborů z celého světa. Bonifantes zde budou jediným zástupcem Evropy, ale vystoupí zde i světoví sólisté. Je to poměrně veliká událost. Už několik měsíců o ní píší thajská média, podle kterých to bude největší hudební událost 
v thajských dějinách.

Kdo stane v čele sboru?

Dirigentem provedení bude velmi zajímavý Thajec Somtow Sucharitkul, který patří mezi thajské hvězdy. Je to
v podstatě nejslavnější thajský muzikant, který jako jediný jezdí po světě a diriguje filharmonii v San Franciscu. Nedávno obdržel v Salzburgu Wágnerovu cenu. Je to takový trochu „šílenec", ale nesmírně excentrická osobnost.
Tato dvě provedení se uskuteční v thajském kulturním centru, což je největší sál s kapacitou přes dva tisíce diváků. Koncert se bude přenášet i přímým přenosem prostřednictvím thajské televize.

Co vás bude čekat v následujících dnech?

Druhou částí našeho koncertního turné bude účast na soutěžním festivalu Grand Prix Pattaya 2013, který je organizován z Evropy. Náš sbor byl pozván díky našemu vítězství na Svátcích písní Olomouc, což je festival pořádaný pravidelně už několik desetiletí a Bonifantes tam před lety zvítězili v konkurenci 159 sborů. Účastníme se dvou soutěžních kategorií a soupeřit budeme s chlapeckými a mládežnickými sbory. Navíc jsme byli vybráni, abychom festival zahájili naším koncertem. Na úplném konci turné nás čeká koncertování v Bangkoku a okolí ve spolupráci se dvěma tamními univerzitami.

Jaká turné už máte za sebou?
Několikrát už jsme byli se sborem ve Spojených státech, naposledy v roce 2006 jsme absolvovali velké koncertní turné, které trvalo 35 dní a čítalo 47 koncertů. Už před tím jsme tam dvakrát nebo třikrát byli, takže Amerika je pro nás už dobře známou oblastí. Asie je však pro nás něco nového, je to pro nás velká výzva. Doufáme, že se nám podaří asijské brány otevřít a že v budoucích letech se tam budeme moci vrátit. Rádi bychom také koncertně navštívili Čínu a Japonsko.

Co plánujete do budoucna?

V letošní a následující sezoně nás ještě čeká jedna velká koncertní cesta. V únoru a březnu opět zamíříme do Spojených států a Kanady, kde strávíme zhruba měsíc. První koncert se uskuteční v Montrealu, pokračovat budeme přes pobřežní města, jako jsou například Boston, Hartford, Fairfield, New York, Washington, Baltimore a Philadelphia. Turné zakončíme 
v Minneapolis.

Iveta Koubková