„Okupaci Ukrajiny považuji za nejhorší společenskou událost, kterou jsem kdy zažil a která se nás bezprostředně dotýká. Tragické osudy z válčící země vnímám s velkým pohnutím a dojetím. Rovněž současná bezmoc účinně pomoci je ohromně skličující,“ uvedl před koncertem ředitel divadla Petr Dohnal. „ A protože cítím, že i kolegové a zaměstnanci divadla jsou na tom podobně, kromě osobní drobné pomoci jsme zatím nemohli udělat nic, co by mělo větší význam, rozhodl jsem se uspořádat v divadle koncert,“ dodal Dohnal.

V Pardubicích vystoupila například hvězda ukrajinské folklorní scény Uliana Horbachevska s kapelou Lemkovyna-lem, ukrajinský národní umělec, skladatel Ostap Havrysh s dcerou, zpěvačkou MariAnnou a další. Městským divadlem se nesl i zvuk ukrajinského folklóru nebo cimbálovky.

„Chceme poukázat na neuvěřitelnou blízkost lidové kultury ukrajinské, české a moravské. Nejedná se o koncert pro Ukrajinu, ale s Ukrajinou. Peníze zůstanou zde v České republice na rozvoj kulturních aktivit uprchlíků, na podporu udržování jejich tradic,“ sdělil režisér Břetislav Rychlík.

Divadlo podpořilo Ukrajinu hned po vypuknutí války:

VČD v barvách Ukrajiny
Východočeské divadlo v Pardubicích podporuje ukrajinské kolegy